Jak bezpiecznie kupować produkty i usługi w internecie?

Wróć do listy stron


Podczas zakupów w sieci zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności, również w przypadku gdy nasze zainteresowanie wzbudziła oferta na portalu ogłoszeniowym. Wprawdzie wszystkich użytkowników portali ogłoszeniowych obowiązuje regulamin, nie jest jednak możliwa dokładna kontrola transakcji między kupującymi i sprzedającymi. Należy wziąć pod uwagę, że na sprzedających i kupujących czyhają podobne zagrożenia ze strony nieuczciwych użytkowników takich portali. Starajmy się trzymać pewnych uniwersalnych zasad.

1. Przede wszystkim należy dokładnie przeczytać ogłoszenie, zwłaszcza gdy sprzedający usilnie namawia nas do zakupu. Aby uniknąć nieporozumień, warto wykonać zrzut ekranu. Dzięki temu będzie możliwe porównanie oferty ze stanem faktycznym. Do zakończenia transakcji warto zachować całą korespondencję ze sprzedającym. Może się przydać w sytuacjach spornych.

2. Nie płaćmy nieznajomym osobom z góry. Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest uregulowanie płatności przy odbiorze. Jeśli zdecydujemy się na wysyłkę, warto umówić się na płatność za pobraniem. Nie zapomnijmy sprawdzić zawartości przesyłki w obecności kuriera. Ułatwi nam to dochodzenie ewentualnych roszczeń.

3. W przypadku odbioru osobistego dla pewności warto poprosić kogoś zaufanego, aby towarzyszył nam podczas spotkania ze sprzedawcą, zwłaszcza gdy ma się ono odbyć w odludnym miejscu.

4. W przypadku zakupu przedmiotu o dużej wartości na spotkanie ze sprzedającym należy wybrać miejsce publiczne. Dodatkowo poprośmy o pomoc kogoś zaufanego, zwłaszcza gdy będziemy mieć przy sobie większą ilość gotówki.

5. Gdy zdecydujemy się na przelew, dokładnie sprawdźmy dane sprzedającego, tytuł i kwotę przelewu, a także dane rachunku bankowego. W przeciwnym razie możemy zrealizować płatność, która w żaden sposób nie jest związana z naszym zamówieniem. Ponadto należy się upewnić, że połączenie jest bezpieczne (protokół SSL, skrót HTTPS i symbol kłódki w polu adresu przeglądarki).

6. W żadnym razie nie wyrażajmy zgody na tzw. uwiarygodnienie konta za pomocą przelewu na symboliczną kwotę, np. 1 grosza. W ten sposób narażamy się na nieuprawnione wykorzystanie naszych danych.

7. Podejrzane są ogłoszenia z zachwycającymi zdjęciami (pobranymi prawdopodobnie z internetowego banku zdjęć) i niezwykle korzystną ceną, o wiele niższą od ceny rynkowej. Gdy dodatkowo ogłoszeniodawca poprosi o kontakt drogą mailową, prawdopodobnie chodzi jedynie o wyłudzenie naszych danych.

8. Należy zachować dużą ostrożność, gdy sprzedający zaproponuje nam przeniesienie komunikacji na inny portal lub prowadzenie tylko korespondencji mailowej. W żadnym razie nie wyrażajmy na to zgody. Może to oznaczać, że ma inny cel niż sprzedaż produktu będącego przedmiotem ogłoszenia.

9. Na wszelki wypadek nie klikajmy żadnych odnośników (linków) przesyłanych przez ogłoszeniodawców. Raczej nie będziemy w stanie ocenić, że jest to w pełni bezpieczne i nie spowoduje zainfekowania naszego urządzenia.

10. Nie należy zanadto ufać zrzutom ekranu i skanom wysyłanym przez sprzedającego. Sprawny oszust potrafi w nich zmienić lub wprowadzić określone dane w celu wymuszenia od nas zapłaty za fikcyjną usługę.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję