Kto nie powinien latać samolotem?

Opublikowano: 06-08-2020

Wróć do spisu artykułów


Samolot to najbezpieczniejszy środek transportu. Pozwala na bardzo sprawne przemieszczanie się na znaczne odległości. Wiele osób regularnie lata samolotem. Ceny biletów lotniczych stają się coraz niższe i zachęcają do podróżowania. Niestety dla wielu osób lot samolotem nie należy do przyjemności. Niektórzy powinni też zrezygnować z powietrznych podróży ze względów zdrowotnych.

 

Strach przed podrożą samolotem

Wiele osób odczuwa silny lęk związany z lotem. Nierzadko osiąga on poziom fobii (tzw. aerofobia). Sprawia to, że osoby te decydują się na inne, mniej wygodne i droższe środki transportu lub całkowicie rezygnują z podróży. W czasie lotu czy nawet na samą myśl o nim dostają dreszczy, potów, duszności i innych nieprzyjemnych objawów. Z lękiem można sobie radzić, stosując techniki relaksacyjne. Powinno się też na chłodno przemyśleć sprawę i uświadomić sobie, że nie ma powodu do obaw. Można również skorzystać z pomocy psychologa, a nawet psychiatry, który może przepisać leki uspokajające i przeciwlękowe. Lęk przeważnie udaje się przezwyciężyć. Jednak zaleca się, aby osoby z bardzo silnym lękiem zrezygnowały z latania, ponieważ może on przyczynić się do powstania zaburzeń psychicznych. Z kolei nasilone objawy fizyczne mogą wyzwolić groźne zdarzenia sercowo-naczyniowe, na przykład zawał serca.

 

Choroby układu krążenia

Choroby serca i naczyń krwionośnych stanowią zdecydowanie najważniejszą grupę przeciwwskazań do lotu samolotem. Osoby cierpiące na niestabilną chorobę wieńcową oraz po świeżo przebytym zawale lub udarze zdecydowanie powinny zrezygnować z tego sposobu podróżowania. Lot samolotem grozi w takim przypadku zwężeniem, a nawet zamknięciem naczyń wieńcowych czy naczyń w mózgu i może się wiązać nawet ze śmiercią pasażera. Osoby obciążone dużym ryzykiem wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, czyli na przykład pacjenci po przebytym niedawno dużym zabiegu ortopedycznym, kobiety w połogu czy osoby z licznymi mniejszymi czynnikami ryzyka nie powinny decydować się na lot, który trwa ponad 4 godziny. Jeżeli muszą odbyć tak długą podróż, powinni skonsultować się z lekarzem i zastosować profilaktykę przeciwzakrzepową, która najczęściej polega na podaniu heparyny drobnocząsteczkowej przed podróżą. Zaleca się także luźną odzież, pończochy uciskowe i poruszanie nogami. Do grupy ryzyka należą też osoby, które cierpią na zaburzenia rytmu serca, choroby zastawkowe serca, stabilną dławicę piersiową i wiele innych schorzeń układu naczyniowego. Przeważnie mogą one latać samolotem, jednak powinny mieć przy sobie leki i muszą być wyczulone na pogorszenie samopoczucia. W razie jakichkolwiek wątpliwości powinny zasięgnąć porady lekarza.

 

Inne częste przeciwwskazania

Istotne przeciwwskazania do lotu stanowią choroby układu oddechowego przebiegające z nasiloną dusznością, takie jak ciężka astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc. Z lotów powinny zrezygnować także osoby po niektórych zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy brzusznej, czaszki i klatki piersiowej. Szczególnie groźna jest odma opłucnowa, która może być powikłaniem pooperacyjnym lub powstać w innym mechanizmie. Zmiany ciśnienia w trakcie lotu mogą nasilić problem. Nie powinny także latać osoby cierpiące na chorobę dekompresyjną, psychozy, kobiety po 36. tygodniu ciąży i noworodki w pierwszych dobach życia. Zdecydowanie odradza się też lot osobom z niedrożną trąbką słuchową, której nie daje się odblokować za pomocą leków. Na pokład samolotu nie mogą też wchodzić osoby z chorobami wysoce zakaźnymi, takimi jak ospa.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję