Co symbolizuje kolor różowy?

Opublikowano: 18-07-2020

Wróć do spisu artykułów


Kolor różowy należy do najbardziej rozpoznawalnych i interesujących kolorów w całej palecie barw. Jego nazwa w języku polskim, podobnie jak w przypadku wielu innych języków, wywodzi się od róż, roślin ozdobnych z rodziny różowatych. Czym jest dla nas kolor różowy? Jakie przypisuje mu się znaczenie, co symbolizuje i gdzie znajduje zastosowanie?

Róż kojarzony jest obecnie przede wszystkim z kobiecością. Może o tym świadczyć wygląd opakowań i samych produktów adresowanych do kobiet, np. kosmetyków, ubrań, dodatków, które najczęściej są różowe lub zawierają elementy w tym kolorze. Różowe są również ubranka, zabawki i inne artykuły przeznaczone dla dziewczynek. Skojarzenie to jest dzisiaj oczywiste, ale warto wiedzieć, że obowiązuje dopiero od kilkudziesięciu lat. Różowe ubranka dla dziewczynek i niebieskie dla chłopców zostały wprowadzone w latach czterdziestych XX wieku. Decyzję tę poprzedziły badania, w których potwierdzono, że kobiety (i dziewczynki) częściej wybierają produkty w tym kolorze. Wcześniej małe dzieci, niezależnie od płci, ubierano na biało bądź stosowano odwrotne przyporządkowanie: zgodnie z tradycją chrześcijańską róż przypisany był chłopcom, bo w takich szatach przedstawiano małego Jezusa, dziewczynki zaś nosiły niebieskie stroje, ponieważ taki kolor miał na obrazach płaszcz Matki Boskiej.

Ludziom, którzy lubią kolor różowy, przypisuje się takie cechy jak uczuciowość, wrażliwość, empatię, życzliwość, współczucie i skłonność do wzruszeń. Róż jest również kojarzony z miłością. Jasne odcienie symbolizują romantyczne uczucie, ciemne i jaskrawe zaś są łączone z namiętnością. Kolor różowy pobudza organizm, przyciąga sympatię i pozwala czerpać przyjemność z życia, nadaje się również do ukojenia skołatanych nerwów i wyciszenia. Kojarzony jest z optymizmem i pozytywnym nastawieniem do świata i ludzi, ale także z beztroską i niedostrzeganiem negatywnych stron rzeczywistości (stąd powiedzenie o patrzeniu przez różowe okulary).

Szczególne znaczenie kolor różowy ma w Japonii. Kojarzony jest z jednym z najważniejszych symboli tego kraju, czyli kwiatem wiśni. Róż jest łączony z dobrym, zdrowym i szczęśliwym życiem. Oprócz tego kojarzony jest z męskością. Uważa się, że kwitnące wiśnie symbolizują poległych wojowników. W Indiach róż jest symbolem pokoju, czystości i gościnności. Ze względu na związek z bogiem Ganeśą jest również kojarzony z mądrością i sprytem. W Chinach nazywany jest kolorem „zagranicznym”, ponieważ do czasu przybycia Europejczyków nie był rozpoznawany. W Korei jest oznaką zaufania.

Róż to symbol miłości, ciepła, namiętności, a także pogody ducha, wdzięku i uroku. Kwiaty w tym kolorze są najczęściej kupowane w kwiaciarniach. Różowy bukiet otrzymany od mężczyzny ma wyrażać szczerość, sympatię, oddanie i przyjaźń, która może przerodzić się w miłość. W modzie róż często jest łączony z ciemniejszymi i bardziej stonowanymi barwami, takimi jak czarny, szary, niebieski czy granatowy. Taka kombinacja jest gwarancją szyku i elegancji.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję