Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną?

Opublikowano: 05-07-2020

Wróć do spisu artykułów


Choroba lokomocyjna potrafi mocno uprzykrzyć życie zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Błędnik i cały układ równowagi nie czują się najlepiej, poddane kołysaniu w samochodzie, autobusie czy na statku. Choroba lokomocyjna i choroba morska często przybierają na sile w miesiącach wakacyjnych, kiedy ludzie wybierają się w podróż.

 

Co kupić w aptece?

W walce z chorobą lokomocyjną mogą być skuteczne zarówno środki farmakologiczne dostępne w aptece, jak i metody naturalne. W przypadku leczenia farmakologicznego należy poinformować farmaceutę, kto ma przyjmować dany lek, czy chodzi o środek dla osoby dorosłej czy dla dziecka, a jeśli dla dziecka, to ile dziecko ma lat. To bardzo istotna informacja, ponieważ wiele leków można podawać dopiero po ukończeniu określonego wieku, na przykład 12 lat. Farmaceuta powinien pouczyć rodzica lub opiekuna na temat sposobu stosowania i dawkowania konkretnego produktu medycznego.

 

Opaska na nadgarstek, imbir i zaklejenie pępka

Do naturalnych środków zapobiegających chorobie lokomocyjnej zalicza się imbir. Imbir świetnie działa również na mdłości u kobiet ciężarnych. Herbatka z imbirem przed podróżą to znakomity pomysł. Można też ssać imbirowe cukierki lub po prostu zjeść odrobinę imbiru, popijając wodą. Metody naturalne musiały sprawdzać się przez lata, kiedy środki na chorobę lokomocyjną nie były jeszcze dostępne w aptekach. Wielu rodziców twierdzi, że pomaga zaklejenie pępka. Dzięki temu dzieci nie odczuwają negatywnych objawów choroby lokomocyjnej. Podobno sprawdza się też opaska na nadgarstek. Trudno znaleźć naukowe dowody na skuteczność tych sposobów, jednak niektóre ludowe mądrości się potwierdzają.

 

Nieprzyjemne symptomy

Objawy choroby lokomocyjnej są wyjątkowo nieprzyjemne. To na początku mdłości, potem wymioty, często również ból głowy. Taka choroba potrafi skutecznie uprzykrzyć życie i zniszczyć całą radość z podróży. Osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną już na wiele miesięcy przed planowanym wyjazdem sprawdzają rozmaite warianty transportu, aby jak najmniej czasu spędzać w autobusie czy samochodzie. Wiele osób potwierdza, że siedzenie z przodu samochodu, obok kierowcy, daje największe szanse na uniknięcie nieprzyjemnych objawów choroby lokomocyjnej. Siedząc z przodu i obserwując to, co dzieje się przed pojazdem, mamy szansę na przetrwanie podróży bez nieprzyjemnych niespodzianek. W żadnym razie nie powinniśmy się rozglądać na boki.

 

Inne sposoby

Przed podróżą należy zjeść lekki posiłek, ponieważ głód może nasilać mdłości, podobnie zresztą jak przejedzenie. W czasie podróży należy pić wodę małymi łykami. Należy unikać napojów gazowanych i słodzonych. Woda sprawdzi się zdecydowanie najlepiej. W czasie jazdy samochodem lub autokarem nie jest wskazane czytanie gazet czy książek ani korzystanie z telefonu czy czytnika elektronicznego. To może nasilać mdłości. W czasie podróży należy zachować spokój, oddychać głęboko i cieszyć się wrażeniami. Negatywne nastawienie może bowiem nasilać nieprzyjemne objawy choroby.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję