Znaczenie koloru żółtego może być dla wielu osób zaskakujące. To jedna z najpopularniejszych barw. Przywołuje na myśl słońce i dobre emocje, a więc w zdecydowanej większości przypadków wzbudza wyłącznie pozytywne skojarzenia. Symbolizuje jednak również fałsz, kłamstwo i zdradę.
Kolor złota
W malarstwie kolor żółty był m.in. przypisywany Judaszowi, którego przedstawiano najczęściej w szacie w tym właśnie kolorze. Wynika to z powiązania żółci z niewiernością, zakłamaniem, fałszem i bezwstydnością. Nie można jednak zapominać, że kolor żółty jest kojarzony ze złotem. Z tego względu w przeszłości był czczony przez Egipcjan i Majów. Kolor żółty symbolizował również szacunek, był przypisywany żonom i matkom. Kobiety z Siedmiogrodu przez rok od zamążpójścia nosiły żółte welony.
Symbol mądrości i wiedzy
W hinduizmie kolor żółty stanowi symbol mądrości i wiedzy. W dużej mierze wynika to z faktu, że kojarzy się on z pożółkłymi stronicami ksiąg. W Chinach barwa żółta została zastrzeżona cesarzowi. Kolor ten od lat uznawany jest za szlachetny oraz królewski. Warto wspomnieć o tym, że druga co do wielkości rzeka w Chinach nosi nazwę Żółtej Rzeki.
Słońce i relaks
Obecnie kolor żółty kojarzy się z gorącym słońcem, wypoczynkiem i relaksem. To właśnie z tego powodu jest chętnie wykorzystywany przez biura podróży, które starają się przyciągnąć potencjalnych klientów. Nietrudno zauważyć, że kolor ten często dominuje w materiałach promocyjnych i spotach reklamowych. Intensywne odcienie przyciągają spojrzenia wszystkich wokół. Nie bez powodu elementy ostrzegawcze są często właśnie żółte.
Pozytywne nastawienie
Kolor żółty w psychologii przypisywany jest przede wszystkim osobom pewnym siebie, które doskonale wiedzą, jakie są ich cele i marzenia. Ponadto barwa ta jest często wybierana przez osoby, które wyróżniają się pozytywnym nastawieniem do świata. Kolor żółty ma właściwości stymulacyjne. Przede wszystkim pobudza umysł do pracy, doskonale oddziałuje również na zmysły. Kolor żółty kojarzony jest również z szaleństwem i zaburzeniami natury psychicznej. Oznacza brak stabilności oraz zachowanie nieracjonalne i nieprzewidywalne.