Jak dbać o porcelanę?

Opublikowano: 05-07-2020

Wróć do spisu artykułów


Porcelana od lat zachwyca pięknym wyglądem. Wiele osób nie wyobraża sobie innej zastawy stołowej, zarówno codziennej, jak i tej przeznaczonej na szczególne okazje. Porcelana to często pamiątka przekazywana przez domowników z pokolenia na pokolenie, która ma dodatkowo wartość sentymentalną. Kiedyś ustawiano ją na półkach obok innych domowych „skarbów”, co świadczyło o zamożności i dobrobycie mieszkańców. Jak dbać o porcelanę, aby prezentowała się nienagannie mimo upływu czasu?

 

Właściwe przechowywanie porcelany w domu

Przede wszystkim porcelana powinna być odpowiednio przechowywana, aby nie doszło do jej uszkodzenia. Warto, aby znajdowała się w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Jeśli chcemy właściwie chronić porcelanę przed uszkodzeniami, a jednocześnie móc na co dzień cieszyć się jej pięknem, możemy trzymać ją np. w kredensie, gdzie będzie widoczna i bezpieczna. Dzięki temu nie wyszczerbi się ani nie potłucze, tym samym zadbamy o to, aby w nienaruszonym stanie przetrwała wiele lat.

 

Troska o prawidłowe mycie porcelanowych naczyń

Porcelana, choć piękna i wyjątkowa, powinna nie tylko estetycznie prezentować się w kredensie, ale przede wszystkim służyć nam zgodnie ze swoim przeznaczeniem. W związku z tym nasze porcelanowe filiżanki i talerze powinny być myte ręcznie z użyciem delikatnych środków myjących. Ma to duże znaczenie dla trwałości porcelany. Porcelany, z uwagi na jej delikatność, nie powinno się wkładać do zmywarki. Poza tym należy zwrócić uwagę na to, aby temperatura wody nie była zbyt wysoka. Należy też unikać gwałtownych zmian temperatury. Jeśli na co dzień nie korzystamy z zastawy stołowej wykonanej z porcelany i przechowujemy ją w kredensie, warto również odpowiednio dbać o jej czystość. W tym celu należy czyścić ją miękką i delikatną ściereczką lub miotełką do kurzu.

 

Czyszczenie porcelany, której używamy na co dzień

Jeśli na co dzień korzystamy z naszej porcelanowej zastawy, warto zadbać o to, aby w miarę upływu czasu na powierzchni naczyń nie gromadziły się żadne osady. Osady powinno się usuwać z porcelany z wykorzystaniem naturalnych preparatów, jakie każdy posiada w kuchni, takich jak np. soda oczyszczona. Soda pozwala szybko, skutecznie i, co ważne, bezpiecznie pozbyć się z porcelany przebarwień i śladów po herbacie lub kawie. W tym celu przeciera się naczynia delikatną ściereczkę nawilżoną w roztworze z wody i sody. Dzięki temu nawet te naczynia, z których korzystamy codziennie, mimo upływu czasu będą prezentować się nienagannie i zachowają swój urok.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję