Jak pielęgnować paprotkę?

Opublikowano: 05-07-2020

Wróć do spisu artykułów


Paprocie należą do najstarszych roślin na świecie. W czasach prehistorycznych występowało prawdopodobnie ponad milion gatunków paproci, do naszych czasów przetrwało ok. 10 tysięcy. Niektóre z roślin należących do klasy paproci świetnie sprawdzają się jako rośliny doniczkowe. Najpopularniejszą z nich jest paprotka zwyczajna. Paprotki mogą okazać się doskonałą ozdobą każdego pomieszczenia. Należy jednak pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Na co zwrócić uwagę? Jak je podlewać? Gdzie postawić?

Paprotka doskonale czuje się w świetle rozproszonym. Idealne więc będą dla niej miejsca niezbyt nasłonecznione. Warto również wspomnieć o tym, że młode paprotki potrzebują jeszcze mniej światła niż te większe. Nie można zatem stawiać paprotki na parapecie okna wychodzącego na południe, ponieważ latem będzie tam najwięcej słońca. Jej liście są wrażliwe na poparzenia.

Paprotkę należy umieścić z dala od źródeł ciepła. Nie można więc postawić jej obok grzejnika. Dobrze jest również przesadzić ją raz w roku — na wiosnę. Praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym dostępne są specjalistyczne nawozy. Taki nawóz trzeba stosować mniej więcej raz na miesiąc. Paprotka wymaga systematycznego podlewania. Aby nie dopuścić do przesuszenia się podłoża, powinno się to robić kilka razy w tygodniu, na przykład co dwa dni. W celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności powietrza można dodatkowo zastosować w mieszkaniu nawilżacz powietrza.

O czym należy jeszcze pamiętać? Warto zdawać sobie sprawę z tego, że rośliny również chorują. Paprotki zapadają na choroby fizjologiczne, wynikające z niedostosowania warunków uprawy do zapotrzebowania roślin, są również atakowane przez chorobotwórcze grzyby i szkodniki. W przypadku niedoboru składników odżywczych warto zastosować odpowiedni nawóz. W przypadku chorób wywołanych przez grzyby lub szkodniki konieczne będzie umiejętne spryskanie rośliny specjalnym preparatem ochronnym. Należy pamiętać, że paprotki są bardzo wrażliwe na środki ochrony roślin. W związku z tym trzeba zachować szczególną ostrożność podczas stosowania takich preparatów.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję