Jak pozbyć się łupieżu?

Opublikowano: 03-07-2020

Wróć do spisu artykułów


Łupież to problem, który dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet w każdym wieku. Charakteryzuje się nadmiernym złuszczaniem się naskórka owłosionej skóry, przede wszystkim głowy, i dla wielu osób stanowi głównie defekt natury estetycznej. Na szczęście powszechnie dostępne są szampony przeciwłupieżowe, które pozwalają poradzić sobie z nim bardzo szybko. Warto jednak nieco dokładniej przyjrzeć się kwestii łupieżu.

 

Czym jest łupież?

Łupież to złuszczający się naskórek owłosionej skóry głowy, ale często również twarzy, szyi i ramion. Warto zaznaczyć, że łuszczenie się naskórka jest procesem całkowicie naturalnym i świadczy raczej o dobrej kondycji skóry niż o chorobie. U niektórych osób naskórek złuszcza się bardzo powoli, w sposób całkowicie niewidoczny, a u innych na tyle szybko, że jest widoczny. Nie stanowi to problemu natury medycznej, ale dla wielu osób może być niekomfortowe. Większy problem pojawia się, kiedy na skórze zaczynają się rozwijać się niektóre gatunki grzybów. Skóra zaatakowana takimi mikroorganizmami wymienia naskórek o wiele szybciej niż zwykle, a efekt jest bardzo widoczny.

 

Jak sobie z tym radzić?

Z łupieżem radzić sobie można na kilka różnych sposobów. Ważna jest tu przede wszystkim profilaktyka. Bardzo wiele osób na co dzień używa szamponów nieodpowiednio dobranych do swoich potrzeb. Może to prowadzić do wyjałowienia skóry głowy (zwykle żyje na niej wiele gatunków niegroźnych mikroorganizmów) i jej kolonizacji przez grzyby powodujące łupież. Warto więc używać szamponów zawierających niezbyt mocny detergent oraz posiadających właściwości nawilżające.

Co robić, jeżeli już mamy łupież? W handlu znaleźć można wiele skutecznych szamponów i innych preparatów, które mogą nam pomóc. Zazwyczaj zawierają one substancje grzybobójcze o szerokim spektrum działania. Warto dodatkowo pamiętać o tym, że taka kuracja przeciwłupieżowa nie zawsze jest wystarczająca, a problem może bardzo szybko powrócić. Po skończonej kuracji należy zawsze w szczególny sposób dbać o skórę głowy, tak aby mogła się ona zregenerować.

 

Łupież czy nie łupież?

Łupież może też oznaczać poważniejsze schorzenia. Kiedy należy zacząć się niepokoić? Ważny sygnał ostrzegawczy może stanowić sytuacja, gdy standardowa kuracja przeciwłupieżowa nie przynosi skutku bądź łupież nawraca bardzo szybko mimo zwiększonego poziomu ochrony skóry głowy. W takim momencie zdecydowanie jest nam potrzebna konsultacja z dermatologiem. Lekarz zleci badania, które pozwolą wykluczyć potencjalne choroby. Może również przepisać skuteczniejsze środki, które pozwolą raz na zawsze pozbyć się problemu.

 

O czym warto pamiętać?

Częstą przyczyną łupieżu jest nadużywanie niektórych kosmetyków, takich jak farby, lakiery czy żele do włosów. Destrukcyjne dla skóry głowy jest także częste stosowanie elektrycznych wałków. Specjaliści wskazują na fakt, że problem ten może być również powodowany przez nieodpowiednią dietę, a nawet stres.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję