Jak wybrać płyn do mycia naczyń?

Opublikowano: 02-07-2020

Wróć do spisu artykułów


Zmywanie naczyń to jedna z podstawowych czynności w gospodarstwie domowym. Chcemy, aby talerze, szklanki i sztućce lśniły po każdym posiłku. Jednocześnie długotrwałe szorowanie naczyń jest męczące i nieprzyjemne. Dlatego warto dobrze zastanowić się nad wyborem płynu do mycia naczyń. To od niego zależy, czy zmywanie przebiega sprawnie czy wymaga wysiłku.

 

Skóra dłoni i paznokcie — delikatny płyn do mycia naczyń

Jeśli skóra dłoni jest wrażliwa i podatna na wysuszanie, najlepszy będzie łagodny płyn do mycia naczyń. W składzie powinny znaleźć się substancje łagodzące podrażnienia i nawilżające, np. ekstrakt z aloesu. Wartość pH powinna wynosić około 5 lub 6. W przypadku standardowych płynów mamy do czynienia z pH w okolicach 7 lub 8, co zwiększa ryzyko wystąpienia suchości, zaczerwienienia lub wysypki podczas długiego zmywania naczyń. Korzystne dla skóry dłoni mogą być olejki eteryczne, które nadają produktowi miły zapach. Naturalny aromat jest bardziej przyjazny dla rąk niż chemiczna kompozycja zapachowa.

 

Jaki płyn do mycia naczyń będzie najskuteczniejszy?

Aby zmywanie naczyń przebiegało szybko i nie wymagało użycia siły, płyn musi zawierać odpowiednie środki powierzchniowo czynne. Zmniejszają one napięcie powierzchniowe wody i ułatwiają odrywanie zabrudzeń z powierzchni naczyń. Dzięki temu woda nie musi być gorąca, aby można było poradzić sobie z zaschniętymi resztkami jedzenia.

Standardowo około 5-15 proc. składu płynu stanowią anionowe środki powierzchniowo czynne. To silne detergenty, które z łatwością zmywają tłuszcz i uporczywe zabrudzenia, lecz mogą podrażniać skórę. Ich optymalna zawartość zależy więc od indywidualnych preferencji i może wynosić nawet 30 proc. Dodatkowo w składzie znajdziemy do 5 proc. niejonowych surfaktantów. Skuteczność płynu dodatkowo mogą zwiększać związki siarki i naturalne tłuszcze.

 

Wygoda stosowania — jakie opakowanie?

Opakowania płynów do mycia naczyń są zwykle wykonane z plastiku, grubszego lub cieńszego. Butelki są najczęściej okrągłych lub spłaszczone. Wygodne opakowanie sprawia, że sięganie po płyn jest przyjemniejsze. Butelka nie powinna się przewracać, gdy zostanie w niej niewiele produktu. Ważna jest także końcówka. Odciągany korek jest dla wielu osób wygodniejszy niż zakrętka, którą łatwo zgubić.

Jeśli opakowanie płynu do mycia naczyń nie spełnia naszych oczekiwań, można przelać go do metalowej lub ceramicznej butelki — specjalnego dozownika. Jego zaletą jest stabilność i łatwość napełniania i opróżniania. W sklepach z akcesoriami kuchennymi można dostać dozowniki połączone z organizerami do zlewu. Wszystko, czego potrzebujemy do zmywania, będzie w jednym miejscu.

Dobry płyn do mycia naczyń to gwarancja przyjemnego zmywania. Jeśli zmywanie naczyń jest niewygodne lub płyn źle wpływa na stan naszej skóry, warto wymienić go na produkt o lepszym składzie i opakowaniu.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję