Co symbolizuje kolor niebieski?

Opublikowano: 02-07-2020

Wróć do spisu artykułów


Kolor niebieski jest szczególną barwą. Jako jeden z nielicznych prawie nie występuje w przypadku owoców i warzyw. Jednocześnie jest go pod dostatkiem w przyrodzie, głównie za sprawą koloru nieba. Odpowiedzialny jest za to tzw. efekt Rayleigha, związany z rozpraszaniem światła przez cząsteczki azotu i tlenu. Jakie znaczenia przypisuje się barwie niebieskiej?

Kolor niebieski postrzegany jest jako zimny, ale także delikatny i stonowany. Ciemniejsze odcienie oznaczają również zaufanie, inteligencję i godność. Jaśniejsze odcienie kojarzone są z czystością, nieskazitelnością, niewinnością, ale również z niezawodnością. Niebieski często utożsamiany jest z chłodem, ale także z pokojem, a nawet z nieskończonością. To ostatnie ma swoje źródło w skojarzeniu z oceanem i morzem, które z lądu wydają się nieskończone.

Jeśli ktoś wskazuje kolor niebieski jako ten, który jest mu najbliższy, z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że jest to osoba posiadająca artystyczną duszę i umiejętność analitycznego myślenia, spostrzegawcza oraz kreatywna. Osoba taka lubi muzykę, malarstwo i literaturę. Wykazuje również cechy przywódcze, a także silną chęć pozostawienia po sobie czegoś trwałego i namacalnego.

Kolor niebieski wzbudza poczucie spokoju, relaksu i bezpieczeństwa, w związku z czym jest szeroko stosowany w kampaniach reklamowych, m.in. produktów spożywczych, artykułów przemysłowych i biur podróży. Bardzo duże znaczenie ma kolor niebieski także dla osób wierzących. W ikonografii chrześcijańskiej w tym właśnie kolorze przedstawiano szaty Maryi. Było to nawiązanie do tradycji antycznej, w której kolor niebieski był przypisywany najwyższym bóstwom. Niebieski należy również do najczęściej stosowanych kolorów policyjnych mundurów. Ze względu na powiązanie z inteligencją, zaufaniem i godnością, doskonale sprawdza się w przypadku urzędników państwowych pilnujących porządku.

Trudno sobie wyobrazić, aby kolor niebieski miał inne znaczenie niż to, które sami mu przypisujemy. Tymczasem w Iranie niebieski jest kolorem żałoby. W hinduizmie zaś występuje zarówno jako symbol płodności, jak i barwa wojenna.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję