Jak ćwiczyć mięśnie brzucha?

Opublikowano: 02-07-2020

Wróć do spisu artykułów


Wiele kobiet i wielu mężczyzn marzy o pięknym, płaskim i wyćwiczonym brzuchu, na którym efektownie zarysowane są mięśnie. Niestety wymaga to sporo wysiłku i samozaparcia. Ważne są systematyczne treningi dostosowane do tej partii ciała, odpowiednia dieta oraz całkowite odstawienie wszelkich używek. Jak to osiągnąć?

 

Systematyczność to podstawa

Systematyczne treningi dobrane do sylwetki, wieku oraz sposobu życia mają ogromne znaczenie dla wyglądu ciała i dobrego samopoczucia. Trenerzy personalni zgodnie przyznają, że taki trening powinien odbywać się przynajmniej 3-4 razy w tygodniu. Można wybrać siłownię, zajęcia ruchowe z trenerem w grupach lub samodzielne ćwiczenia na świeżym powietrzu. Wiele osób chętnie korzysta także z filmów instruktażowych, które znani trenerzy umieszczają w sieci, aby każdy chętny bez wychodzenia z domu mógł wykonać odpowiednie ćwiczenia z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Już po miesiącu takich regularnych treningów można dostrzec efekty w postaci utraty kilku centymetrów na brzuchu i udach oraz znacznej poprawy wyglądu ciała.

 

Odpowiednia dieta

Wielu dietetyków twierdzi, że płaski brzuch robi się w kuchni. Coś w tym jest. Odpowiednia, dobrze zbilansowana dieta naprawdę potrafi zdziałać cuda. Wprowadzenie do jadłospisu produktów pełnowartościowych, takich jak brązowe ryże i makarony, ciemny chleb czy owoce i warzywa, pozytywnie wpłynie na przemianę materii oraz spowoduje, że brzuch stanie się płaski i bardziej jędrny. Bardzo ważne jest również wprowadzenie nawyku wypijania minimum 2 litrów wody dziennie. Woda doskonale przyspiesza przemianę materii oraz zmniejsza łaknienie.

 

Jak utrzymać efekty?

Czy wyrzeźbiony brzuch można uzyskać za pomocą konkretnych ćwiczeń? Zdecydowanie tak. Jednak wymarzony efekt przyniesie nie tylko wykonywanie popularnych „brzuszków” w pozycji leżącej. Trenerzy polecają całą gamę ćwiczeń, które wpływają na mięśnie brzucha, i to zarówno te proste, jak i boczne. Warto urozmaicać treningi oraz wprowadzać rozmaite ćwiczenia, aby mięśnie nie przyzwyczaiły się do danego zestawu.

Co robić, aby mieć dłużej płaski brzuch? Gdy już wypracuje się mięśnie brzucha, warto dbać o to, co się osiągnęło, i nie zaprzestawać treningów. Można zmniejszyć ich częstotliwość do 2-3 razy w tygodniu. Warto jednak pamiętać, że trening ten musi być intensywny. Ponadto zadowalający efekt nie powinien zwolnić osób trenujących z obowiązku zachowania zdrowej diety. Szczególnie trzeba unikać alkoholu. Wódka i piwo to zbędne kalorie, które bardzo szybko ujawniają się właśnie na brzuchu. Mimo że mięśnie pamiętają treningi i nawet lekkie „obżarstwo” nie uwidoczni się tak szybko na naszym ciele, picie alkoholu przez kilka dni z rzędu bardzo osłabi naszą formę.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję