Właściwości lecznicze i kosmetyczne lawendy

Opublikowano: 02-07-2020

Wróć do spisu artykułów


Gdyby chcieć wybrać najpopularniejszą roślinę o właściwościach leczniczych, wśród tych najczęściej wymienianych bez wątpienia znalazłaby się lawenda. Jej niezwykłe właściwości powodują, że jest powszechnie stosowana nie tylko w celach leczniczych, lecz również w przemyśle kosmetycznym.

 

Podstawowe informacje

Lawenda jest powszechnie stosowana w wielu dziedzinach życia. Jest to niewielki krzew o pięknych, niebieskich, fioletowych, a często także różowych kwiatach. Istnieje około 40 gatunków lawendy. Rośnie ona głównie w krajach śródziemnomorskich. Najpopularniejszy i najczęściej wykorzystywany gatunek to lawenda wąskolistna, zwana również lekarską. Zawiera takie substancje jak fitosterole, kumaryny, antocyjany, flawonoidy, a także liczne sole mineralne i kwasy organiczne. Najcenniejszym produktem pozyskiwanym z kwiatów lawendy jest olejek eteryczny.

 

Właściwości lecznicze

Zastosowanie lecznicze lawendy jest znacznie szersze niż w przypadku innych popularnych ziół. Przede wszystkim ma ona działanie uspokajające i wyciszające. Skutecznie wpływa na układ nerwowy, jej zapach łagodzi stres i napięcie nerwowe. Lawenda jest również powszechnie stosowana w przypadku dolegliwości żołądkowych. Pobudza układ trawienny do wydzielania większej ilości soków trawiennych, co przyśpiesza i poprawia trawienie. Picie naparów z lawendy wzmaga apetyt i łagodzi wzdęcia, bóle brzucha i kolki. Ze względu na działanie rozkurczające mięśnie minimalizuje też bóle miesiączkowe.

 

Właściwości kosmetyczne

Lawenda jest szeroko wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym. Olejek lawendowy jest stosowany jako jeden z głównych składników środków do pielęgnacji skóry. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w środkach pielęgnujących skórę twarzy, ponieważ przyczynia się do zahamowania działania wolnych rodników, a tym samym zatrzymuje procesy starzenia się skóry. Dzięki preparatom zawierającym olejek lawendowy skóra staje się zdrowsza, ładniejsza, lepiej odżywiona, a także skutecznie rozświetlona.

Lawendę można odnaleźć w wielu produktach kosmetycznych, m.in. mydłach, żelach do mycia, solach do kąpieli, kremach i balsamach do ciała. Doskonale sprawdza się również w przypadku zmian trądzikowych: łagodzi ich przebieg i pomaga skórze skutecznie wrócić do pięknego wyglądu. Ponadto lawenda wykazuje działanie łagodzące i przeciwobrzękowe. Z tego względu rewelacyjnie spisuje się jako środek na ukąszenia owadów.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję