Jak wybrać buty do biegania?

Opublikowano: 30-06-2020

Wróć do spisu artykułów


Wybranie odpowiednich butów jest niezwykle istotne dla każdego biegacza. Szczególnie początkujący sportowcy, którzy z dnia na dzień podejmują decyzję o rozpoczęciu uprawiania tego rodzaju aktywności, muszą być w tym zakresie bardzo ostrożni. Treningi o dużym kilometrażu z reguły wiążą się z dużymi przeciążeniami. A te z kolei mogą powodować kontuzje. Jak ich uniknąć? Przez dobranie odpowiedniego obuwia.

 

Rodzaj stopy

Wyróżnia się 3 podstawowe kategorie biegaczy. Swoją ofertę dostosowały do nich firmy produkujące buty. W zależności od budowy i rodzaju podbicia wyróżniamy stopy pronujące, supinujące oraz neutralne. Bardzo istotne jest określenie rodzaju stopy i dobranie obuwia w taki sposób, aby przez zastosowane systemy wspierało ono nasz krok na każdym kilometrze biegu.

 

Stopa pronująca

Pierwszą kategorię biegaczy stanowią tzw. pronatorzy. W ich przypadku łuk wewnętrzny stopy jest z reguły niższy niż łuk zewnętrzny. Inaczej mówiąc, są to osoby mające tendencje do płaskostopia. Buty dla takich biegaczy powinny posiadać systemy wspierające wewnętrzną część stopy. Najczęściej znajdziemy je w podeszwie właśnie po stronie wewnętrznej. Ten system wsparcia jest z reguły bardzo intensywny. Przymierzając buty dla pronatorów, od razu daje się odczuć wybrzuszenie po stronie wewnętrznej. Na początku wydaje się ono niewygodne, jednak po kilkudziesięciu kilometrach treningu okazuje się, że dokładnie to było potrzebne.

 

Stopa supinująca

Inaczej ma się rzecz w przypadku osób mających stopę supinującą, czyli odwracającą się na zewnątrz. U takich biegaczy łuk wewnętrzny stopy jest mocno odciążony, a przeciążony jest łuk zewnętrzny. W takich butach znajdziemy mniej systemów wspomagania. Ważniejszy jest sposób tzw. prowadzenia stopy. Podczas biegu but powinien kontrolować lądowanie stopy, tak aby unikać ekstremalnego obciążania zewnętrznego brzegu stopy. W butach dla supinatorów znajdziemy zatem systemy prowadzące układanie stopy w możliwie neutralny sposób lub, inaczej mówiąc, w sposób odchodzący od supinującego.

Ze względu na to, że biegaczy pronujących jest zdecydowanie więcej niż biegaczy supinujących, u wielu producentów znajdziemy mniej modeli butów o takim przeznaczeniu. Typowym biegaczem supinującym jest osoba, u której występuje szpotawość kolan (kolana rozchodzą się na zewnątrz). Taka oś obciążenia całej nogi najczęściej skutkuje supinacją w obrębie stopy.

 

Stopa neutralna

To najzdrowsza, równomiernie obciążona stopa biegaczy, którzy nie potrzebują systemu wspomagania. U takich osób mięśnie stopy są mocno wytrenowane, a łuki podtrzymujące kształt stopy są dobrze wyrzeźbione. Trenujący powinni w tym przypadku zwracać raczej uwagę na rodzaj podłoża, po którym planują biegać. O ile buty nie muszą być dobrze wyposażone w systemy wspomagające, o tyle kluczową rolę odgrywa tutaj amortyzacja. Duży ciężar ciała musi zostać w odpowiedni sposób zamortyzowany. W przeciwnym razie narażamy się na ogromne przeciążenia stawów kolanowych i biodrowych. Unikajmy tego przez dobór odpowiedniego obuwia.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję