Co symbolizuje kolor zielony?

Opublikowano: 25-06-2020

Wróć do spisu artykułów


Zieleń należy do najbardziej rozpowszechnionych kolorów w przyrodzie. Charakterystyczny zielony kolor nadają roślinom lub ich częściom związki organiczne zwane chlorofilami. W związku z tym zieleń kojarzy nam się przede wszystkim z życiem i naturą. Nie jest to jednak jedyne znaczenie, jakie przypisywane jest barwie zielonej.

Zieleń liści drzew, traw czy mchu porastającego pnie sprawiają, że barwa ta bardzo często jest kojarzona z narodzinami, życiem, siłą oraz energią. Zieleń to kolor wiosny, płodności, dobrobytu, młodości oraz niewinności. Bardzo często jest także łączona z uzdrawianiem i świeżością. Barwa zielona to kolor nadziei, związany z nadejściem wiosny i zakończeniem okresu niedostatku. Ponadto jest to kolor optymizmu i szczęścia. Jest nieodłącznie związany z ideą równowagi, wyciszenia, spokoju i sprawami duchowymi.

Obok tych pozytywnych skojarzeń kolor zielony niesie ze sobą także konotacje negatywne. Zieleń jest często kojarzona z toksycznością. Skojarzenia te prawdopodobnie odnoszą się do ubarwienia wielu trujących roślin i jadowitych zwierząt. Ponadto zieleń jest utożsamiana z próżnością i słabością.

W czasach średniowiecza kolor zielony był łączony przede wszystkim ze złem i bardzo często przedstawiano w tym kolorze diabła. Ponadto zieleń była nierozerwalnie związana z zazdrością oraz ludzką słabością. Z zieloną skórą przedstawiany był w starożytnym Egipcie Ozyrys, bóg związany z sądem dusz i odrodzeniem.

Dla ludności przedkolumbijskiej kolor zielony symbolizował przede wszystkim nieśmiertelność, płodność i siłę. Był wykorzystywany podczas tworzenia masek pogrzebowych. W niektórych krajach Ameryki Południowej zieleń jest związana ze śmiercią.

Dla muzułmanów zieleń to święty kolor, związany z prorokiem Mahometem. Symbolizuje także siłę, szczęście i prestiż. W Chinach kolor zielony oznacza przede wszystkim nadzieję, płodność oraz dobre intencje. Niekiedy łączony jest ze wstydem i niewiernością. W hinduizmie symbolizuje życie, szczęście, pokój oraz umysł.

Badania wskazują, że kolor zielony ma pozytywny wpływ na układ nerwowy, działa relaksacyjnie i eliminuje stres. W związku z tym jest często obecny w szpitalach, przychodniach, ośrodkach zdrowia i odnowy biologicznej. Zielona jest również odzież lekarzy i personelu medycznego.

W ostatnich latach kolor zielony łączy się przede wszystkim z ekologią. Wykorzystywany jest często w marketingu ze względu na skojarzenia z młodością i świeżością. W kampaniach reklamowych podkreśla również stabilność, dobrobyt, bezpieczeństwo i zaufanie.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję