Jak założyć akwarium?

Opublikowano: 13-06-2020

Wróć do spisu artykułów


Pragnienie posiadania zwierzaka w domu nie zawsze można zaspokoić, choćby ze względu na brak odpowiednich warunków. Wiele osób nie może sobie pozwolić na hodowlę zwierzęcia także z powodu alergii. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest założenie akwarium. Jak to zrobić?

Na początek oczywiście trzeba przemyśleć, jak duże powinno być akwarium i w jakim miejscu powinno się znaleźć. Wystarczy wszystko dokładnie wymierzyć oraz znaleźć akwarium odpowiedniej wielkości. A potem przystąpić do planowania i zakupu niezbędnych akcesoriów.

Jak wygląda odpowiednie wyposażenie akwarium? Przed zakupem rybek należy zaopatrzyć akwarium we wszystkie potrzebne elementy, takie jak:

— filtr,

— grzałka,

— pokrywa z oświetleniem,

— termometr,

— odmulacz dna,

— siatka do odławiania ryb,

— czyścik do szyb,

— żwirek,

— tło do akwarium.

Jednym z ważniejszych akcesoriów jest odpowiedni filtr, ponieważ odpowiednio napowietrzy wodę i usunie drobne zanieczyszczenia. Z kolei grzałka pozwoli regulować temperaturę wody, a pokrywa z oświetleniem dostarczy do akwarium odpowiednią ilość światła. Termometr zamontowany do ścianek akwarium pomoże monitorować temperaturę wody. Na koniec należy zaopatrzyć się w ozdoby akwariowe, czyli kamienie, korzenie, zamki lub statki, oraz przede wszystkim w roślinki, które są niezbędne w każdym akwarium.

Od czego zacząć? Jeśli kupiliśmy już akwarium i wszystkie akcesoria, możemy przystąpić do jego przygotowania. Całe akwarium należy dokładnie umyć, ale bez użycia detergentów, jedynie wodą i gąbką. Następnie trzeba kilkakrotnie przepłukać żwirek. Po wykonaniu tych czynności przygotowuje się podłoże. Żwirek kładziemy na dno akwarium i lekko go ubijamy. Później możemy nalać wodę.

Kolejnym etapem jest zamontowanie filtra, grzałki i termometru. Przed uruchomieniem filtra i grzałki należy sprawdzić, czy wszystkie elementy są całkowicie zanurzone w wodzie. Jeśli nie, trzeba jej dolać. Na koniec należy zamknąć pokrywę i pozostawić takie akwarium na 2-3 dni. Po upływie tego czasu można dołożyć do akwarium zakupione rośliny. Na tym etapie można też dolać wody, jeśli wyparowało jej zbyt dużo.

O wpuszczeniu rybek do naszego akwarium możemy pomyśleć dopiero po upływie 7-14 dni. Akwarium musi najpierw „dojrzeć”. W tym czasie, przy udziale pożytecznych bakterii nitryfikacyjnych, zachodzą w nim procesy niezbędne do zachowania równowagi biologicznej.

Przed przeniesieniem rybek do akwarium powinny one przejść proces aklimatyzacji. Zaleca się nawet kilkutygodniową kwarantannę w osobnym zbiorniku, podczas której można się zorientować, czy wśród zakupionych rybek nie ma osobników chorych. Zazwyczaj jednak, zwłaszcza w przypadku początkujących akwarystów, przeprowadza się jedynie podstawową adaptację rybek. Polega ona na stopniowym wyrównywaniu parametrów wody, w której rybki były przewożone, i wody z naszego akwarium. W tym celu worek foliowy z rybkami należy położyć na tafli wody w akwarium i odczekać 20 minut. Po tym czasie do worka trzeba dolać nieco wody z akwarium i pozostawić na 10 minut. Należy powtórzyć te czynności kilka razy. Dopiero wtedy można wyjąć worek z akwarium i przy użyciu siatki pojedynczo wyławiać rybki i umieszczać je w akwarium. Należy pamiętać, że do akwarium nie wolno wlewać wody z worka, w którym rybki były przewożone.

Należy pamiętać o tym, aby odpowiednio dobierać do siebie gatunki, które mogą razem ze sobą żyć. W wyborze rybek do akwarium na pewno pomoże obsługa sklepu zoologicznego. Dodatkowo należy od razu kupić pokarm odpowiedni dla zakupionych rybek. Jeśli chodzi o liczbę rybek w akwarium, nie powinno być ich zbyt dużo. Najczęściej przyjmuje się, że jedna rybka, która ma około 5 centymetrów długości, potrzebuje 5 litrów wody.

Dobranie i wpuszczenie rybek do akwarium jest ostatnim etapem. Akwarium jest gotowe. Można się nim cieszyć do woli, należy jednak pamiętać o tym, że bardzo ważna jest jego pielęgnacja i regularne czyszczenie. Dzięki temu rybki będą miały odpowiednie warunki do życia.

Stworzenie własnego akwarium to nic trudnego. Trzeba być jednak do tego odpowiednio przygotowanym i zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne produkty. Jest to na początku spora inwestycja, ale może dać naprawdę wiele radości.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję