Co symbolizuje kolor czarny?

Opublikowano: 12-06-2020

Wróć do spisu artykułów


Czerń jest najciemniejszą ze wszystkich barw. Jej intensywność sprawia, że dla wielu osób jest przytłaczająca i wywołuje bardzo silne emocje, zazwyczaj negatywne. W kulturze amerykańskiej i europejskiej kolor czarny symbolizuje smutek i śmierć. W innych kulturach ma wiele rozmaitych symbolicznych znaczeń. Co symbolizuje czerń?

 

Znaczenie symboliczne

W Polsce, podobnie jak w wielu innych kulturach europejskich, czerń jest kojarzona przede wszystkim ze śmiercią. Odzież w tym kolorze nosi się w okresie żałoby. W religii chrześcijańskiej czerń jest mocno związana ze złem i grzechem. Czarny charakter to w literaturze i kinematografii najczęściej złoczyńca. Negatywne konotacje wyraża również określenie „czarna rozpacz”, związane z desperacją i sytuacją bez wyjścia. Barwa czarna kojarzona jest powszechnie z pechem i niebezpieczeństwem. Tradycyjnie przyjmuje się, że spotkanie na swojej drodze czarnego kota oznacza pecha, a spotkanie czarnego psa zwiastuje śmierć.

 

Czerń w innych kulturach

Nieco inaczej barwa czarna jest postrzegana w odległych miejscach. W Japonii, oprócz tajemnicy i śmierci, czerń symbolizuje posiadanie dużego doświadczenia. W związku z tym we wschodnich sztukach walki zdobycie mistrzowskich umiejętności jest zawsze nagradzane wręczeniem czarnego pasa. Z kolei w niektórych kulturach afrykańskich kolor czarny jest utożsamiany z dojrzałością oraz męskością. W Chinach czerń symbolizuje wodę. Zgodnie z chińską tradycją ubrania w tym kolorze są noszone przede wszystkim przez młodych chłopców. Pozytywne znaczenie tej barwy jest wyraźnie dostrzegane przez Indian, dla których czerń jest symbolem życia.

 

Zastosowanie praktyczne

W XX wieku czerń stała się kolorem władzy, elegancji i luksusu. Kolor czarny mają szykowne męskie stroje wieczorowe. Czarna marynarka i czarne spodnie zawsze dodają mężczyźnie powagi. Skojarzenie z dobrym smakiem sprawia, że czerń jest kolorem zarówno tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Ponadto noszenie czarnych ubrań doradza się osobom, które chcą wyglądać szczuplej. Czarne tło sprawia również, że pojawiające się na nim obiekty wydają się większe i jaśniejsze.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję