Jak długo jeszcze będziemy korzystać z gotówki?

Opublikowano: 11-06-2020

Wróć do spisu artykułów


Wiele osób interesuje się zagadnieniami ekonomicznymi i finansowymi. Ci, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie, szukają praktycznych informacji z zakresu ekonomii i finansów i bacznie przyglądają się zmianom na światowych rynkach finansowych. Jedną z kluczowych kwestii jest stopniowe odchodzenie od transakcji gotówkowych.

Od setek lat ludzie używają pieniądza tradycyjnego, jednak w ciągu ostatnich 20 lat sytuacja zaczęła się bardzo dynamicznie zmieniać. Coraz więcej osób korzysta na co dzień z kart płatniczych i za ich pomocą dokonuje zakupów. Coraz mniej ludzi nosi przy sobie gotówkę, w związku z czym do transakcji gotówkowych dochodzi coraz rzadziej. Powstaje więc pytanie: czy jesteśmy gotowi do rezygnacji z gotówki?

Należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest z pewnością poziom bezpieczeństwa płatności. Obecnie stosunkowo często dochodzi do wyłudzenia i nieuprawnionego wykorzystania danych w Internecie, a także do kradzieży środków elektronicznych. W przypadku całkowitego odejścia od gotówki należałoby wypracować bardzo zaawansowane zabezpieczenia, które skutecznie uniemożliwiałyby ataki hakerów. Bardzo trudno jednak wyobrazić sobie takie systemy informatyczne, których nie dałoby się obejść. Jest to jeden z najbardziej istotnych argumentów przeciw całkowitemu odejściu od gotówki.

Inną kwestią jest to, że społeczeństwo nie składa się jedynie z ludzi młodych. Wiele starszych osób ma problem z obsługą urządzeń elektronicznych i korzystaniem z Internetu. Nie sposób wymagać od nich, aby z dnia na dzień zrezygnowali z płacenia za pomocą gotówki. Wydaje się więc, że całkowite odejście od gotówki jest nadal jedynie wizją przyszłości.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję