Jak kolekcjonować monety?

Opublikowano: 09-06-2020

Wróć do spisu artykułów


Początki numizmatyki sięgają XIV stulecia, a jej bujny rozwój przypadł na okres renesansu, gdy modne stało się gromadzenie wartościowych monet starożytnych, a następnie średniowiecznych. Obecnie kolekcjonowanie monet dla wielu osób jest wspaniałą pasją, która niekiedy potrafi przynosić znaczne zyski. Jak budować kolekcję, aby zgromadzone zbiory były ciekawe i wartościowe?

 

Czym jest numizmatyka?

Numizmatyka jako nauka pomocnicza historii zajmuje się badaniem i opisywaniem monet i innych form pieniądza. Numizmatyka to również kolekcjonowanie monet i medali. Termin wywodzi się prawdopodobnie od oznaczającego monetę greckiego słowa nómisma lub łacińskiego nummus. Niektórzy kolekcjonerzy traktują zbieranie monet wyłącznie jako pasję i hobby, dla innych to po prostu doskonała inwestycja. W 1996 r. po raz pierwszy sprzedano na aukcji pojedynczą monetę za kwotę przekraczającą milion dolarów. Od tego czasu rynek wartościowych monet stale rośnie. Niezależnie od intencji przechowywanie monet pozwala zachować namiastkę historii.

 

Jak rozpocząć kolekcjonowanie monet?

Aby rozpocząć przygodę z numizmatyką, należy wcześniej odpowiednio się do tego przygotować. Numizmatyka wymaga nieustannego pogłębiania wiedzy, śledzenia tego, co się dzieje na rynku. Trzeba poznać m.in. stemple i mennice, nauczyć się odróżniać monety z różnych epok i krajów, poznać surowce stosowane do produkcji monet. Warto najpierw przeczytać poradnik lub pracę popularnonaukową lub zaprenumerować specjalistyczne czasopismo, stale odwiedzać portale numizmatyczne bądź dołączyć do forum lub grupy w mediach społecznościowych.

 

Jak budować kolekcję?

Numizmatyką zarażamy się najczęściej przypadkiem. Pierwszą monetę znajdujemy na strychu, dostajemy w prezencie lub przywozimy z wakacji jako pamiątkę. Potem pojawiają się kolejne, połykamy bakcyla i pragniemy powiększać swoje zbiory.

Warto jednak już na początku wybrać konkretny przedmiot swojej kolekcji. Nie sposób przecież zbierać wszystkich możliwych numizmatów. Trzeba jasno zdecydować, czy zamierzamy zbierać medale czy monety. Ponadto warto zawsze odpowiednio zawęzić tematykę kolekcji. Można np. pokusić się o zbieranie monet z konkretnej epoki.

Aby gromadzona przez nas kolekcja nieustannie się poszerzała, powinniśmy znaleźć odpowiednie źródło, z którego będziemy pozyskiwać kolejne ciekawe numizmaty. Obecnie większa część handlu odbywa się w Internecie. Należy znaleźć odpowiednie sklepy i korzystać z aukcji internetowych. W ten sposób można uzupełnić własne zbiory nawet o trudno dostępne monety. Trzeba jednak zachować daleko idącą ostrożność. Nowe okazy do kolekcji można również pozyskiwać w drodze wymiany.

Warto też uczestniczyć w życiu numizmatycznym oraz w konferencjach poświęconych tej tematyce. Spotkania takie są bowiem doskonałą okazją do tego, aby poznać nowych ludzi, doświadczonych kolekcjonerów, którzy chętnie podzielą się cenną wiedzą.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję