Jak wybrać balsam do ciała?

Opublikowano: 02-06-2020

Wróć do spisu artykułów


Podstawowa pielęgnacja ciała polega na delikatnym oczyszczeniu skóry i dogłębnym jej nawilżeniu. O ile żel pod prysznic jest na skórze przez chwilę, o tyle kosmetyk pielęgnacyjny ma czas, aby się wchłonąć i wniknąć w jej głębsze warstwy. Dobrze więc wybrać produkt dostosowany do naszych potrzeb. Czym się kierować, wybierając balsam do ciała?

 

Balsam a rodzaj skóry

Przed wyborem kosmetyku warto zwrócić uwagę, jakiego rodzaju jest nasza skóra. Balsamy są przeznaczone do skóry normalnej, suchej, odwodnionej, szorstkiej i starzejącej się oraz z problemami skórnymi. Ważne, aby określić potrzeby swojej skóry i uniknąć rozczarowań po zastosowaniu pielęgnacji. Nie każdy rodzaj skóry lubi tłuste mazie lub lekkie musy. Jak to zrobić? Wystarczy obserwować swoje ciało po kąpieli i w ciągu dnia.

Jeśli po prysznicu nasza skóra jest ściągnięta bądź w ciągu dnia się łuszczy, to znak, że potrzebuje dużej dawki nawilżenia. Idealnym wyborem będą balsamy o bogatym składzie i nieco cięższej konsystencji. Taki kosmetyk otuli ciało filtrem i zabezpieczy skórę przed wysuszeniem i działaniem czynników zewnętrznych. Typowa sucha skóra ma skłonności do podrażnień, dobrze więc dobrać odpowiednio do jej potrzeb produkt, który będzie wykazywał właściwości łagodzące. Takie składniki jak pantenol, alantoina, oliwa z oliwek i olej z nagietka lekarskiego ukoją podrażnioną skórę i sprawią, że będzie przyjemna w dotyku.

Jeśli natomiast nasza skóra jest miękka i przyjemna w dotyku, wystarczy jej produkt o prostym składzie do skóry normalnej. Zamiast typowego balsamu, który może się dość długo wchłaniać, można wybrać lekkie musy do ciała lub pachnące mgiełki. Tego typu produkty nie pozostawiają tłustej warstwy i pięknie pachną.

Osoby borykające się z atopowym zapaleniem skóry lub innymi dolegliwościami powinny zwrócić szczególną uwagę na skład balsamu. Wskazane jest, aby zawarte w nim były składniki nawilżające, takie jak aloes, masło shea, olejek z migdałów, gliceryna czy olej z rokitnika. Dla bezpieczeństwa wrażliwej skóry warto postawić na kosmetyk bezzapachowy i hipoalergiczny.

 

Balsam do zadań specjalnych

Oprócz klasycznych produktów nawilżających na rynku dostępne są również balsamy brązujące, opalizujące oraz antycellulitowe. Ich zadania są nieco inne: te pierwsze mają nadać skórze delikatną opaleniznę, balsamy z drobinkami będą idealne na lato, aby podkreślić skórę muśniętą wakacyjnym słońcem, a produkty na uporczywy cellulit będą nieodzownym wsparciem w walce o gładką i jędrną skórę newralgicznych miejsc.

 

Kiedy stosować balsam do ciała?

Wszystko zależy od preferencji naszej skóry. Zaleca się jednak stosowanie kosmetyków nawilżających po każdej kąpieli. Skóra jest wtedy rozgrzana i łatwiej wchłania dobroczynne składniki. Balsam nakładamy na całe ciało, przy okazji wykonując delikatny masaż. Produkty antycellulitowe aplikujemy jedynie na wybrane partie ciała.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję