Jak powstają chmury?

Opublikowano: 30-05-2020

Wróć do spisu artykułów


Chmura to skupisko kropelek wody lub kryształków lodu unoszących się w powietrzu. Chmury mogą przyjmować różne kształty i kolory. Jasne dodają uroku błękitowi nieba, ciemne najczęściej zapowiadają gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Występują na różnej wysokości, niektóre unoszą się kilkanaście kilometrów nad ziemią. Na ich podstawie można również określić, co się wydarzy w pogodzie w ciągu następnych kilku bądź kilkunastu godzin. Na tworzenie się chmur wpływa kilka różnych procesów zachodzących w przyrodzie.

Powstawanie chmur uwarunkowane jest przede wszystkim zjawiskiem konwekcji. Ciepłe powietrze, o mniejszej gęstości, unosi się ku górze, chłodne zaś, o większej gęstości, opada. Promienie słoneczne ogrzewają wodę w morzach i oceanach i powodują unoszenie się w górę ciepłego powietrza zawierającego parę wodną. W miarę wzrostu wysokości para wodna schładza się i w pewnym momencie osiąga tzw. punkt rosy. Dochodzi do nasycenia powietrza parą wodną, czyli zawiera ono maksymalną ilość pary wodnej w danej temperaturze, po czym następuje kondensacja, czyli przejście wody ze stanu gazowego w ciekły, lub resublimacja, czyli przejście ze stanu gazowego w stały (poniżej 0 stopni Celsjusza). Powstałe w ten sposób cząsteczki wody lub lodu tworzą chmury.

Na tworzenie się chmur mają wpływ także napotykane przez przesuwające się masy powietrza naturalne przeszkody, takie jak pasma górskie. Aby je pokonać, powietrze unosi się i schładza. Po osiągnięciu punktu rosy dochodzi do kondensacji pary wodnej. Chmury takie nazywane są chmurami orograficznymi.

Unoszenie się w górę ciepłego powietrza może być wymuszone również wówczas, gdy spotka ono na swojej drodze masę chłodnego powietrza. Strefę między ciepłym i chłodnym powietrzem nazywa się frontem atmosferycznym. W zależności od kierunku ruchu mas powietrza mamy do czynienia z frontem chłodnym, gdy chłodne powietrze wciska się pod ciepłe, oraz z frontem ciepłym, gdy ciepłe powietrze nasuwa się na chłodne. W wyniku wznoszenia się ciepłego powietrza następuje jego ochłodzenie i formowanie się chmur.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję