Co symbolizuje kolor czerwony?

Opublikowano: 15-05-2020

Wróć do spisu artykułów


Niewiele jest kolorów, które wywołują takie emocje jak czerwień. Rozglądając się wokół, odnajdujemy kolor czerwony w rozmaitych kontekstach i sytuacjach. Co dokładnie symbolizuje czerwień i jakie jest jej znaczenie praktyczne w codziennym życiu?

 

Znaczenie symboliczne

Kolor czerwony odznacza się nadzwyczaj bogatą symboliką i mnogością zastosowań. Jeśli chodzi o cechy charakterologiczne, czerwień oznacza siłę, gniew i przywództwo. Wybierają ją najchętniej osoby, które chcą wyróżnić się z tłumu. To właśnie czerwień była w dawnych czasach atrybutem monarchów. Słabsze i mniej wyraziste odcienie tego koloru mogą symbolizować pasje, radość, a nawet miłość. W końcu nie bez powodu serce symbolizujące miłość jest czerwone, podobnie jak strój Mikołaja, który tak wiele radości daje maluchom.

Co ciekawe, kolor czerwony ma dość podobne znaczenie i symbolikę w wielu zakątkach świata. Zarówno w Europie, jak i w innych kulturach czerwień jest często symbolem szczęścia. W Chinach kolor ten wyraża moc, bogactwo i pomyślność. Japońskie dzieci rysują słońce zawsze w kolorze czerwonym. Natomiast w Afryce Południowej czerwień jest kolorem żałoby.

 

Zastosowanie praktyczne

Kolor czerwony pełni wiele funkcji. Czerwień wykorzystuje się jako symbol ostrzeżenia i zakazu, m.in. ze względu na skojarzenia z cechami przywódczymi. W sygnalizacji świetlnej kolor czerwony zakazuje wjazdu za sygnalizator. Czerwone elementy znajdują się również na wszelkiego rodzaju znakach zakazu.

Z uwagi na powiązanie z miłością, ale także z pożądaniem seksualnym, największą wyrazistością i najbardziej erotycznym charakterem odznacza się szminka właśnie w kolorze czerwonym. Podobnie jak bielizna czy kobiece szpilki.

Ze względu na silny ładunek emocjonalny czerwień jest bardzo często stosowana w reklamie. Dzięki temu, że doskonale przykuwa uwagę, wykorzystuje się ją m.in. w okresach wyprzedaży i promocji.

Czerwień jest również kolorem najczęściej używanym na flagach. Czerwone elementy odnajdziemy na flagach aż 77 proc. państw świata.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję