Jak pozbyć się moli?

Opublikowano: 05-05-2020

Wróć do spisu artykułów


Mole to niewielkie owady należące do motyli nocnych. Żyją we wszystkich strefach klimatycznych. Zaliczane do szkodników domowych, sieją spustoszenie w szafkach kuchennych i garderobach. Warto poznać sposoby ich zwalczania, zanim wyrządzą szkody.

 

Czym żywią się mole?

Zarówno w przypadku mola włosienniczka, popularnie zwanego molem odzieżowym lub ubraniowym, jak i omacnicy spichrzanki, potocznie nazywanej molem spożywczym lub kuchennym, dorosłe owady nie pobierają pokarmu. Żyją krótko (kilka tygodni) i korzystają jedynie ze zgromadzonych wcześniej zapasów. Składają jednak ogromne ilości jaj, z których wykluwają się żarłoczne larwy. To właśnie one są przyczyną szkód w naszych szafach z ubraniami i pojemnikach z żywnością.

Zainteresowaniem larw mola włosienniczka cieszą się przede wszystkim produkty wykonane z materiałów naturalnych pochodzenia zwierzęcego, tzn. wełny i jedwabiu, ale zagrożone są także wyroby bawełniane i lniane oraz filc, futra i pierze. Larwy te uwielbiają zwłaszcza tkaniny zanieczyszczone ludzkimi wydzielinami, np. potem lub moczem. Z kolei larwy omacnicy spichrzanki żerują głównie na produktach sypkich, takich jak cukier, mąka, kasze itp., ale nie gardzą również innymi artykułami spożywczymi, takimi jak kawa czy suszone owoce.

 

Jak walczyć z molami?

Niestety nie jesteśmy w stanie uchronić się całkowicie przed pojawieniem się moli w naszym mieszkaniu. Mogą się do nas przedostać przez okna lub otwory wentylacyjne, możemy je także nieświadomie przynieść do domu z zakupami. Są jednak sposoby na to, aby pozbyć się moli z mieszkania, przynajmniej na jakiś czas.

Podstawą walki z molami jest dokładne wysprzątanie wszystkich miejsc, w których mogą się one ukrywać. Najlepiej całkowicie opróżnić szafki oraz dokładne je umyć ciepłą wodą z mydłem i przetrzeć octem, który odstrasza mole. Wszystkie produkty spożywcze należy dokładnie obejrzeć i wyrzucić te, w których stwierdziliśmy obecność owadów. Ubrania należy porządnie wytrzepać i wyprać.

Mole nie lubią intensywnych zapachów. W walce z molami sprawdzają się m.in. goździki, lawenda, liście laurowe, mięta, rozmaryn, szałwia, a także cytryna i pomarańcza. W szafie można umieścić woreczki z suszonymi ziołami lub rozpylić ich płynną esencję. W zwalczaniu moli mogą również pomóc dostępne na rynku gotowe produkty chemiczne w postaci zawieszek, płytek, aerozoli itp., a także pułapki feromonowe wabiące dorosłe osobniki.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję