Kawa czy herbata?

Opublikowano: 02-05-2020

Wróć do spisu artykułów


Zarówno pobudzająca kawa, jak i aromatyczna herbata mają swoich zwolenników i przeciwników. Który napój warto pić, aby zapewnić sobie dobre samopoczucie?

 

Kawa pobudza do działania

Aromatyczny czarny napój, dzięki zawartości kofeiny, pozwala nam się rozbudzić. Wypita rano kawa działa bardzo długo, a wieczorem pozwala na lekkie podładowanie baterii, aby załatwić wszelkie niezbędne sprawy.

Ponadto kawa ma działanie terapeutyczne i zmniejszające stres. Już sam zapach kawy potrafi wprowadzić umysł w stan odprężenia. Według badań przeprowadzonych kilka lat temu, kawa wykazuje działanie antydepresyjne ze względu na zwiększenie poziomu dopaminy i serotoniny, czyli substancji, które są odpowiedzialne za dobry nastrój. Kawa wykazuje działanie profilaktyczne w przypadku wielu schorzeń, m.in. zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, cukrzycy typu II, rozwoju niektórych nowotworów i choroby Alzheimera.

Mity na temat szkodliwości picia kawy krążą od lat. Tymczasem kawa spożywana w umiarkowanych ilościach przynosi wymierne korzyści zdrowotne, dlatego nie warto z niej rezygnować.

 

Herbata przeciwdziała starzeniu się organizmu

Choć większość z nas na co dzień pija czarną herbatę, nie zastanawiamy się nad jej właściwościami zdrowotnymi. Tymczasem jest to bardzo zdrowy napój, którego korzystne działanie przejawia się w wielu obszarach.

Dzięki zawartości polifenoli ma właściwości przeciwutleniające. To sprawia, że herbata zapobiega starzeniu się organizmu, a przy tym wykazuje działanie antynowotworowe. Ponadto, podobnie jak kawa, działa pobudzająco, przeciwdziała nadmiernemu zmęczeniu i wprawia w dobre samopoczucie. Dlatego też warto ją pić, aby wspomóc pracę organizmu, szczególnie w momentach znacznego przemęczenia.

Herbata jest niezwykle uniwersalnym napojem. Odpowiednio podana, latem pomaga nawodnić organizm, zimą ma działanie rozgrzewające.

Wybór napoju zależy od gustu osoby pijącej. Oba wykazują szereg pozytywnych właściwości wspomagających prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję