Jak fotografować ludzi?

Opublikowano: 24-04-2020

Wróć do spisu artykułów


Aparaty fotograficzne są obecnie łatwo dostępne. Znajdziemy je w prawie każdym telefonie komórkowym. A to powoduje, że prawie każdy może być dziś fotografem. Niestety wielu z tych amatorskich fotografów nie ma niezbędnej wiedzy dotyczącej wykonywania zdjęć. Czy oznacza to, że osoby te powinny przestać fotografować? Nic podobnego. Powinny raczej nauczyć się fotografować. A taką naukę należy zacząć od zdobycia wiedzy na temat poprawnego fotografowania ludzi.

 

Odpowiednia atmosfera

Jeśli chcemy zrobić dobre zdjęcie, powinniśmy pamiętać nie tylko o technice, o tym, czy mamy odpowiedni obiektyw i właściwe parametry ekspozycji, lecz przede wszystkim o atmosferze panującej podczas robienia zdjęcia. Właśnie od tego, czy znamy daną osobę, nawiązujemy z nią kontakt, jakie łączą nas z nią relacje, zależy to, jak dobre wyjdzie nam jej zdjęcie. Odpowiedniego podejścia wymagają zarówno dorośli, jak i dzieci. Stany emocjonalne każdego z nas można wydobyć i uwiecznić na zdjęciu przez rozmowę, zainteresowanie i uwagę.

 

Aspekt techniczny

Robienie zdjęć to, rzecz jasna, kwestia nie tylko podejścia i duchowości, lecz również techniki. Nie da się dobrego zdjęcia zrobić słabym i tanim sprzętem. Wymagane jest zastosowanie odpowiednich operacji i ustawień.

Wykonując zdjęcia ludzi, należy stosować obiektywy o ogniskowej powyżej 50 mm. Mogą to być zarówno obiektywy stałoogniskowe o ogniskowej powyżej 70 mm, jak i zmiennoogniskowe z zoomem 70-200 mm. Nie powinno się natomiast używać obiektywów szerokokątnych o ogniskowej poniżej 35 mm, ponieważ powodują one znaczne zniekształcenia obrazu.

Jeśli chodzi o ustawienie kadru, powinien on być zdecydowanie centralny. Jeśli fotografowana przez nas osoba patrzy w bok, powinniśmy zostawić z tej strony nieco wolnej przestrzeni na zdjęciu.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję