Jak rozpocząć kolekcjonowanie znaczków pocztowych?

Opublikowano: 20-04-2020

Wróć do spisu artykułów


Filatelistyka może być zarówno hobby, jak i sposobem na tworzenie wartościowych kolekcji, które z czasem mogą przynieść zyski. Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę ze zbieraniem znaczków, powinniśmy się zapoznać ze wskazówkami doświadczonych filatelistów, dotyczącymi m.in. metod pozyskiwania czy przechowywania znaczków. Przed dokonaniem zakupów warto określić, w jaki sposób będzie się budowało kolekcję. Zbierać można znaczki z określonego kraju czy określonych kategorii. Warto również stworzyć odpowiedni system doboru i pozyskiwania znaczków pocztowych do kolekcji.

 

Jak przechowywać znaczki?

Przy zbieraniu znaczków bardzo ważne jest przestrzeganie zasad dotyczących odpowiedniego przechowywania znaczków. Ma to kluczowe znaczenie ze względu na ograniczenie ryzyka uszkodzeń znaczków. Należy stosować się m.in. do następujących zaleceń:

— Nie powinno się dotykać znaczków palcami, do ich przenoszenia należy używać odpowiedniej pincety.

— Przy oddzielaniu znaczków trzeba uważać, aby nie przerwać perforacji.

— Należy chronić znaczki przed wilgocią.

— Temperatura w pomieszczeniu, w którym przechowywane są znaczki, powinna wynosić od 15 do 21 stopni Celsjusza.

— Znaczki pocztowe trzeba chronić przed światłem.

— Należy się zaopatrzyć w odpowiednie albumy i klasery do przechowywania znaczków.

 

Wiedza o znaczkach pocztowych

Posiadanie wiedzy filatelistycznej, m.in. o historii poczty i znaczków pocztowych, pomaga pozyskiwać znaczki o dużej wartości historycznej i materialnej. Pozwala to tworzyć kolekcje znaczków pocztowych, które mogą z czasem osiągnąć znacznie większą wartość. Kolekcjonowanie znaczków pocztowych wymaga posiadania odpowiednich zasobów finansowych. Warto poznać dokładnie ceny rynkowe. W ten sposób można znacznie lepiej zaplanować budżet, który chce się przeznaczyć na zakup znaczków.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję