Jak zachować się podczas burzy?

Opublikowano: 15-04-2020

Wróć do spisu artykułów


Burza należy do najniebezpieczniejszych zjawisk atmosferycznych. Niezachowanie podstawowych środków ostrożności może prowadzić do poważnego zagrożenia dla zdrowia i życia. To, w jaki sposób należy się zachować podczas burzy, zależy przede wszystkim od miejsca, w którym się znajdujemy: w domu, w samochodzie czy na otwartej przestrzeni. Poniżej opisujemy wszystkie trzy sytuacje.

 

W domu

Zanim burza do nas dotrze, powinniśmy usunąć wszystkie przedmioty znajdujące się na balkonie, przed domem oraz we wszystkich innych miejscach narażonych na silne podmuchy wiatru. Następnie należy dokładnie zamknąć wszystkie okna i drzwi wejściowe do budynku. Trzeba się również przygotować na ewentualne przerwy w dostawie prądu. Należy wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne i nie opuszczać budynku. Można się zastanowić nad sposobem ewentualnej ewakuacji z budynku. Jeżeli burza jest wyjątkowo intensywna, należy się schować w najniżej położonej części budynku. Najczęściej jest to piwnica. Należy usiąść pod ścianą z dala od przedmiotów, które mogłyby stanowić zagrożenie.

 

Na otwartej przestrzeni

Gdy burza zastanie nas na otwartej przestrzeni, powinniśmy jak najszybciej znaleźć odpowiednie schronienie. Można w tym celu wykorzystać stabilne konstrukcje w postaci mostów, wiaduktów, przepustów. Jeżeli nie ma innej możliwości, można się schronić w najbliższym zagłębieniu terenu, na przykład w rowie. Pod żadnym pozorem nie wolno szukać schronienia w pobliżu drzew czy słupów energetycznych. Należy pamiętać, że wszystkie wysokie obiekty są bardziej narażone na uderzenia piorunów. Ponadto należy trzymać się z dala od wszelkich konstrukcji metalowych i wyłączyć telefon.

 

Podczas jazdy samochodem

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że samochód może nas w pełni ochronić przed wyładowaniami atmosferycznymi. Z tego względu nie wolno go opuszczać. Samochód należy zaparkować w miejscu, w którym nie jest narażony na przygniecenie przez drzewa.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję