Właściwości lecznicze i kosmetyczne nagietka

Opublikowano: 15-04-2020

Wróć do spisu artykułów


Nagietek lekarski (Calendula officinalis) pochodzi prawdopodobnie z obszaru Morza Śródziemnego. U nas znany jest od dawna jako ogrodowa roślina ozdobna. Należy do roślin jednorocznych. Osiąga wysokość do 60 cm i kwitnie od czerwca do jesieni. Surowcem zielarskim są płatki kwiatów o barwach od kremowej do intensywnie pomarańczowej, przy czym najbardziej wartościowe są odmiany najciemniejsze. Płatki wyrywa się z koszyczków kwiatowych w dni słoneczne i suche w momencie pełni kwitnienia i suszy w cieniu w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni Celsjusza.

Kwiaty nagietka zawierają flawonoidy, karotenoidy, alkohole trójterpenowe, olejki eteryczne, kwasy organiczne (oleanowy, jabłkowy, salicylowy), żywice, śluzy, gorycze, fitoncydy, saponiny, witaminy A, C i P, sole mineralne (dużo magnezu i manganu), garbniki i hormony.

Nagietek ma działanie przeciwzapalne, rozkurczowe, pobudzające wydzielanie soku żołądkowego, żółci i potu oraz bakteriobójcze, zwłaszcza w odniesieniu do gronkowców i paciorkowców. Picie naparów z nagietka poleca się w celu wzmocnienia sił obronnych organizmu podczas choroby i w czasie rekonwalescencji. Nagietek bowiem ma zdolności wiązania i wydalania związków toksycznych. Ponadto stosuje się go w nieżytach i stanach pooperacyjnych żołądka, jelit i dróg żółciowych. Poprawia ogólny wygląd cery. Świeże płatki po zgnieceniu działają łagodząco na skórę podrażnioną ukąszeniami owadów.

Zewnętrznie nagietek stosuje się na oparzenia, nawet promieniami nadfioletowymi i rentgenowskimi, odmrożenia i owrzodzenia żylakowe skóry. Łagodzi stany zapalne skóry i błon śluzowych w jamie ustnej. W stanach zapalnych powiek i jęczmieniu pomocne są okłady z gazy namoczonej w ostudzonym naparze.

Właściwości lecznicze nagietka znajdują zastosowanie w produkcji kremów do skóry spękanej i uszkodzonej oraz oleju nagietkowego działającego oczyszczająco na skórę młodzieńczą (wągry). W przypadku cery trądzikowej korzystne jest także przemywanie miejsc zmienionych chorobowo naparem z samego nagietka bądź w połączeniu z krwawnikiem, skrzypem, szałwią, rumiankiem lub kozieradką.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję