Jak uratować przesuszone rośliny doniczkowe?

Opublikowano: 14-04-2020

Wróć do spisu artykułów


Przesuszone rośliny to częsty problem w domach i mieszkaniach. Aby tego uniknąć, należy regularnie sprawdzać wilgotność podłoża. To jednak nie wszystko. Częste podlewanie może być nieskuteczne i mimo to roślina będzie wyglądać niekorzystnie. Można ją jednak uratować. Co należy zrobić, aby przywrócić takiej roślinie blask?

 

Usunięcie zwiędłych liści i podcięcie łodyg

Przy pielęgnacji roślin doniczkowych bardzo istotne jest usuwanie co pewien czas zwiędłych liści i kwiatostanów, a także podcinanie łodyg, nawet tych, które wystają tylko niewiele ponad glebę. Nie trzeba takich łodyg podcinać w całości. Czasami wystarczy skrócenie ich do połowy lub do 1/3 ich wysokości. Po przycięciu rośliny należy pamiętać o tym, aby tymczasowo przenieść ją w mniej nasłonecznione miejsce. Dzięki temu szybciej powróci ona do pierwotnego wyglądu.

 

Wstawienie doniczki do wiadra wypełnionego wodą

Roślinę można uratować również przez umieszczenie jej, wraz z doniczką, w wiadrze wypełnionym wodą. Należy przy tym odczekać od 0,5 do 1 godziny, aż ziemia w doniczce będzie całkiem mokra. Po wyjęciu doniczki z rośliną już w ciągu 4-5 godzin powinny być widoczne efekty.

 

Wymiana gleby

Wymiana podłoża może uratować nawet mocno przesuszone rośliny, które nie odradzają się mimo podlewania dużymi ilościami wody. Gdy gleba jest zbyt wysuszona i przez to pozbawiona wartości odżywczych, nawet obfita kąpiel nic już nie da. Przesuszoną glebę możemy rozpoznać po jej strukturze: jest zbrylona i widoczne są szczeliny. Jest to bardzo niekorzystne dla roślin, ponieważ woda przelewa się na spód doniczki i nie dociera do korzeni. Dzięki rozluźnieniu podłoża i dosypaniu nowej ziemi roślina zyska większą ilość substancji odżywczych, co wpłynie korzystnie na jej wygląd.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję