Jakie korzyści przynosi wolontariat?

Opublikowano: 14-04-2020

Wróć do spisu artykułów


Podjęcie pierwszej pracy po studiach czy po szkole jest bardzo istotnym momentem w życiu każdego młodego człowieka. Możliwe jest jednak przygotowanie się do pracy zarobkowej nawet przed ukończeniem nauki. Taką szansę daje wolontariat. Jakie korzyści niesie ze sobą wolontariat?

 

Cenne doświadczenie

Zdobycie doświadczenia i umiejętności podczas wolontariatu ma niebagatelne znaczenie nie tylko ze względu na wymagania przyszłego pracodawcy, ale również dla samego wolontariusza. Poznanie przyszłego zawodu w formie bezpłatnych praktyk pod okiem doświadczonego mentora pozwala na wykorzystanie posiadanej wiedzy w praktyce oraz poznanie tajników zawodu, o których nie mówi się w szkole czy na studiach. Taka forma pracy pozwala na wzmocnienie poczucia własnej wartości oraz pozbycie się strachu i niepewności przed podjęciem zatrudnienia. Zdobywanie doświadczenia w formie wolontariatu jest cenione przez pracodawców. Pokazuje, że potencjalny pracownik wykazuje zaangażowanie w to, czym się zajmuje, jest naprawdę chętny do pracy i lubi wyzwania.

 

Nowe znajomości

Wolontariat umożliwia nie tylko zdobycie niezbędnego doświadczenia, ale także zawarcie znajomości z szeregiem nowych osób. Część z tych znajomości będzie miała charakter czysto towarzyski, niektóre z nich jednak mogą pomóc w zdobyciu pracy po zakończeniu edukacji. Niekiedy wolontariusze szczególnie wyróżniający się na tle innych są polecani przez swoich opiekunów potencjalnym pracodawcom. To bardzo popularna forma pozyskiwania wartościowych, zaangażowanych i ambitnych pracowników z potencjałem i zapałem.

 

Wykorzystanie wiedzy w praktyce

Często nie zdajemy sobie sprawy, że teoria i praktyka to dwie różne kwestie. Wolontariat pozwala na poznanie praktycznej strony tego, co uczniowie czy studenci znają w teorii. Jest to niezwykle cenne doświadczenie, często prowadzące do przewartościowań w sferze poglądów wolontariusza.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję