Jak dobrze żyć z sąsiadami?

Opublikowano: 10-04-2020

Wróć do spisu artykułów


Dobre relacje z sąsiadami są niezwykle ważne. Nie znamy dnia ani godziny, kiedy przyjdzie nam poprosić kogoś z sąsiadów o pomoc lub kiedy komuś może okazać się niezbędne nasze wsparcie. Jak żyć z sąsiadami? Jak powinny wyglądać nasze relacje z osobami, które mieszkają obok nas? Poniżej kilka wskazówek.

 

Przestrzeń wspólna

Mieszkając w bloku czy na osiedlu domków, codziennie widujemy się z ludźmi, którzy mieszkają obok nas. Spotykamy się z nimi w windzie, w osiedlowym sklepie, w garażu lub przy wynoszeniu śmieci. W związku tym powinniśmy zadbać o jak najlepsze relacje z sąsiadami. Zawsze warto się uśmiechnąć, przywitać, poczekać z windą, gdy widzimy, że sąsiedzi wchodzą do klatki schodowej. Takie miłe gesty na co dzień sprawiają, że o wiele przyjemniej mieszka się nam w danym miejscu. Ponadto świadczą one o naszej kulturze osobistej i szacunku do drugiego człowieka.

 

Dobre relacje z sąsiadami

Jeżeli żyjemy z sąsiadami w zgodzie, możemy liczyć na ich pomoc. Gdy wyjeżdżamy na wakacje, zerkną na naszą posesję. W razie jakichkolwiek podejrzeń, na przykład gdy zobaczą intruza kręcącego się przy naszych drzwiach, powiadomią nas lub odpowiednie służby. Niejednokrotnie szybka i odpowiednia reakcja sąsiadów ratuje życie osób, które mieszkają obok, na przykład gdy w mieszkaniu ulatnia się gaz lub gdy pojawił się ogień. W przypadku wielu codziennych problemów również zwracamy się o pomoc właśnie do sąsiadów. Chętnie nam pomogą, gdy zabraknie nam określonych artykułów w kuchni, gdy potrzebujemy odpowiednich narzędzi lub gdy zgubimy klucz do garażu, piwnicy lub śmietnika.

Powinniśmy przestrzegać zasad współżycia społecznego, które odwołują się do powszechnie obowiązujących wartości i norm zachowań, i utrzymywać dobre relacje z sąsiadami. Dzięki temu lepiej nam się mieszka i chętniej podejmujemy wspólne działania we wszystkich sprawach, które dotyczą naszej wspólnoty.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję