Co robić, gdy nie działają spryskiwacze?

Opublikowano: 12-04-2020

Wróć do spisu artykułów


Najczęściej naszym spryskiwaczom samochodowym nie poświęcamy zbyt wiele uwagi. Staramy się jedynie pamiętać o dolewaniu odpowiedniego do pory roku płynu. Problem pojawia się, gdy układ spryskiwania szyb zaczyna szwankować, ponieważ jazda z brudnymi szybami jest nie tylko nieprzyjemna, ale także niebezpieczna.

 

Jakie są najczęstsze przyczyny awarii spryskiwaczy samochodowych?

Przyczyn, dla których spryskiwacze w samochodzie odmawiają współpracy, może być wiele, skupmy się zatem na tych najczęściej występujących.

Jeśli przy uruchomieniu spryskiwacza słychać pompkę, ale nie działa zraszacz, może to na przykład oznaczać brak płynu w zbiorniku lub jego nieszczelność, zatkane dysze, zanieczyszczenie lub uszkodzenie przewodu tłoczącego płyn.

Natomiast jeśli przy próbie spryskania szyby nie słychać charakterystycznego dźwięku silniczka, możemy przypuszczać, że doszło do awarii pompki spryskiwacza. Możemy mieć wówczas do czynienia z przerwaniem przewodu zasilania, przepaleniem bezpiecznika lub uszkodzeniem silniczka pompki spryskiwacza. Powodem może być również uszkodzenie przełącznika zespolonego, co uniemożliwia uruchomienie sprawnego układu spryskiwania.

 

Co robić, gdy spryskiwacze nie działają?

Większość napraw jesteśmy w stanie zrealizować sami, bez pomocy specjalistycznego warsztatu samochodowego, musimy jednak mieć podstawową wiedzę na temat budowy układu spryskiwania szyb.

Należy zacząć od sprawdzenia, czy w zbiorniku znajduje się odpowiednia ilość płynu do spryskiwaczy oraz czy zbiornik ten nie jest uszkodzony. Przy ujemnych temperaturach musimy być pewni, że mamy płyn zimowy, a nie letni. Warto też sprawdzić, czy powodem niesprawności nie są zatkane dysze, i ewentualnie wyczyścić je sprężonym powietrzem, drucikiem lub szpilką. Jeśli mamy do czynienia z uszkodzeniem przewodu tłoczącego płyn, należy wymienić go na nowy, co nie jest skomplikowane ani kosztowne.

Jeśli jednak sami nie potrafimy poradzić sobie z problemem, powinniśmy się udać do zaufanego warsztatu samochodowego.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję