Domowe sposoby na wybielanie firan

Opublikowano: 08-04-2020

Wróć do spisu artykułów


Białe firanki zszarzały lub zżółkły? Nie musimy kupować specjalnych detergentów, aby przywrócić im piękny wygląd. Istnieją sprawdzone domowe sposoby na wybielenie firan.

 

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu, to naturalny środek o wszechstronnym zastosowaniu. Ma silne właściwości czyszczące i wybielające. Do wybielania firan przygotowujemy roztwór wodny sody oczyszczonej: do miski wlewamy wodę i na każde 5 litrów wody wsypujemy jedną łyżkę stołową sody. Firany należy moczyć w tym roztworze co najmniej godzinę, a następnie prać w pralce w temperaturze 30 stopni z użyciem programu przeznaczonego do prania tkanin delikatnych.

 

Proszek do pieczenia

Zamiast sody oczyszczonej można zastosować proszek do pieczenia. W składzie proszku do pieczenia także znajduje się soda oczyszczona, która błyskawicznie poprawi wygląd firan. Przygotowujemy roztwór wodny, w którym na każde 5 litrów wody przypada jedno opakowanie proszku do pieczenia, moczymy firanki i pierzemy w pralce.

 

Aspiryna

Do wybielania firan możemy także użyć aspiryny. Aspiryna dokładnie usuwa osadzone na materiale zanieczyszczenia i przywraca piękną biel. Do miski z wodą należy dodać 5 tabletek aspiryny, rozpuścić je i moczyć firany w tym roztworze około 5-6 godzin. Następnie należy wyprać je w pralce.

 

Sok z cytryny

Dobrym sposobem na wybielenie firan jest użycie soku z cytryny. Cytryna bardzo dobrze niweluje także nieprzyjemne zapachy, na przykład z dymu papierosowego. Świeżo wyciśnięty sok z cytryny dodajemy do miski z wodą i moczymy w niej firany. Potem warto wywiesić je na słońcu, które nada tkaninie śnieżnobiały kolor.

 

Sól kuchenna

Do wybielania firan można zastosować także sól kuchenną. Do naczynia należy wsypać mniej więcej 4 łyżki soli kuchennej na 10 litrów wody i dokładnie wymieszać. Umieszczamy firany w roztworze i moczymy co najmniej 3 godziny, następnie pierzemy w pralce.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję