Jak zawiązać krawat?

Opublikowano: 06-04-2020

Wróć do spisu artykułów


Krawat to obowiązkowy element eleganckiego stroju. Może być on jednak również śmiało stosowany na co dzień jako stylowy dodatek. W krawacie liczy się bowiem nie tylko jego wzór czy krój, bardzo ważny jest także styl jego wiązania. Jak wybrać odpowiedni węzeł?

Zazwyczaj większość panów ma jeden ulubiony sposób wiązania krawata, któremu hołduje bez względu na inne czynniki. Sprawa jednak nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Węzeł bowiem powinien być dopasowany do właściwości samego krawata. Stylów wiązania istnieje naprawdę wiele. Jak połapać się w ich gąszczu?

Węzeł należy dobierać w zależności od tkaniny, z której wykonany jest krawat. Niemałe znaczenie ma również kształt naszej twarzy, a także rodzaj i kształt kołnierzyka naszej koszuli. Najczęściej stosowanym przez Polaków węzłem jest tzw. węzeł windsorski, z czego większa część panów zapewne nie zdaje sobie sprawy. Węzeł ten ma dość długą historię i sprawdza się świetnie w przypadku krawatów wykonanych z cienkiego materiału. W dzisiejszych czasach jednak nie spotkamy zbyt wielu takich krawatów na rynku, ponieważ obecnie krawaty wytwarza się raczej z grubszych i trwalszych materiałów. W połączeniu z nimi węzeł windsorski prezentuje się bardzo topornie. Sprawy mają się jeszcze gorzej, gdy towarzyszy mu kołnierzyk typu kent. Krawaty z grubszej tkaniny będą się za to doskonale prezentować przy węźle prostym (four-in-hand knot), który powstaje przy użyciu czterech ruchów. Dobrym rozwiązaniem będzie także węzeł księcia Alberta.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję