Co można wyczytać z charakteru pisma?

Opublikowano: 04-04-2020

Wróć do spisu artykułów


Pismo jest odbiciem naszego usposobienia, temperamentu, zdolności, inteligencji i innych cech psychicznych. Badaniem związków między charakterem pisma a cechami osobowości zajmuje się grafologia. Analizie poddaje się między innymi kształt i wielkość liter, kąt nachylenia pisma, połączenia między literami, odstępy między wyrazami i wierszami oraz nacisk wywierany podczas pisania. Standardową próbkę do badania stanowi tekst odczytany przez lektora zapisany w szybkim tempie na czystej, pozbawionej kratek i linii kartce papieru. Na tej podstawie można określić cechy osobowości człowieka, jego stan psychiczny, a nawet choroby.

 

Co pismo może powiedzieć o człowieku?

Używanie w piśmie dużych liter wskazuje, że pragniemy zostać zauważeni przez innych. Stosowanie małych liter znamionuje osoby introwertyczne, którym z łatwością przychodzi skupienie. Zmienna wielkość liter cechuje ludzi niespokojnych, ale także ambitnych.

Niezwykle istotny jest kąt nachylenia liter. Pismo pochylone na prawo charakteryzuje osoby przyjazne, impulsywne i głęboko emocjonalne. Pismo pochylone na lewo wskazuje, że mamy do czynienia z osobą wycofaną, często dokonującą introspekcji. Osoby takie wolą raczej samotnie rozwiązywać problemy niż pracować z ludźmi. Litery stawiane pod kątem prostym charakteryzują osoby kierujące się logiką, a nie emocjami, wykazujące się pragmatyzmem w życiu codziennym.

Analiza nacisku wywieranego podczas pisania wskazuje na emocje w życiu osoby analizowanej. Duża siła nacisku charakteryzuje osoby dynamiczne i niezależne. Mała siła nacisku cechuje osoby o słabszej kondycji, mniejszej wytrwałości i większej podatności na wpływy otoczenia. Zmienna siła nacisku znamionuje osoby o zmiennych nastrojach, mające problemy z koncentracją.

Ciekawą interpretację przynosi również analiza sposobu pisania litery Y. Smukła litera Y oznacza osobę, która ostrożnie dobiera przyjaciół, szeroka wskazuje na osobę, która ma prawdopodobnie duży krąg przyjaciół, wydłużona sugeruje, że mamy do czynienia z osobą lubiącą podróżować. Osoby stawiające krótkie i drobne litery Y są zazwyczaj domatorami.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję