Jak wybrać krawat?

Opublikowano: 03-04-2020

Wróć do spisu artykułów


Krawat to tradycyjny dodatek do męskiej garderoby, który stanowi idealne dopełnienie eleganckich stylizacji. Koszula i marynarka nie byłyby tym, czym są, gdyby nie krawat. Jak wybrać odpowiedni krawat?

W sklepach z modą męską znajdziemy szeroką gamę krawatów. Większość z nas sądzi prawdopodobnie, że wystarczy skupić się na wzorze krawata i na tym, aby był dobrze dopasowany kolorystycznie do naszej koszuli lub do sukienki naszej partnerki. Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana. Duże znaczenie mają także rodzaj materiału i tkanina oraz to, z jakiej okazji planujemy założyć krawat. Powinniśmy również dobrać jego długość w zależności od naszego wzrostu. Krawaty mają przeciętnie od 146 do 156 cm długości. Osobom o niższym wzroście i dość szczupłej szyi niestety bardzo trudno znaleźć krótszy model. Jeżeli założymy zbyt długi krawat, jego węższy koniec będzie wystawał spod szerszego. Sprawa nie jest jednak beznadziejna, ponieważ wystarczy dobrać do krawata odpowiedni węzeł.

Jeżeli chodzi o materiał, warto postawić na najbardziej klasyczny krawat wykonany z jedwabiu. Materiał ten zdecydowanie najłatwiej poddaje się modelowaniu, jest bardzo trwały i nie ulega odkształceniom. Jest także wygodny i idealnie układa się na piersi, nie powstają na nim zagięcia ani zmarszczki. Dużą popularnością cieszą się także krawaty wykonane z wełny, lnu czy kaszmiru. Należy jednak podkreślić, że materiał krawata powinien być dopasowany do stylistyki ubioru oraz tkaniny, z jakiej wykonana jest koszula. Jedwab będzie się świetnie prezentował na oficjalnych imprezach, bawełna i len będą zdecydowanie lepiej wyglądać w niezobowiązujących stylizacjach na co dzień, są bowiem mniej formalne i tworzą wspaniałą kombinację ze sportową koszulą.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję