Właściwości lecznicze i kosmetyczne aloesu

Opublikowano: 03-04-2020

Wróć do spisu artykułów


Aloes pochodzi z Afryki, rośnie też dziko na Wyspach Kanaryjskich, Antylach i w basenie Morza Śródziemnego. Znanych jest około 180 gatunków tej rośliny, w większości o zbliżonych właściwościach leczniczych. U nas występuje jako popularna roślina ozdobna uprawiana w doniczkach. Właściwości lecznicze aloesu znane są od czasów starożytnych, od dawna też wykorzystuje się go w kosmetyce.

Liście aloesu zawierają antraglikozydy (głównie aloinę), żywice, sole mineralne (cynk, miedź, molibden), kwasy organiczne (bursztynowy, cynamonowy), witaminy (tiamina, biotyna), substancje białkowe, polisacharydy (o charakterze śluzu) i tzw. stymulatory biogenne, które obniżają poziom cukru i cholesterolu, przyspieszają przemianę materii i regenerują tkanki.

Aloes należy do leków silnie przeczyszczających, pobudza także wydzielanie żółci. Ma właściwości bakteriobójcze i regenerujące. W medycynie stosuje się go przy skazie wysiękowej, wrzodach, łuszczycy, chorobie gośćcowej, cukrzycy, miażdżycy, zaburzeniach hormonalnych i chorobach oczu oraz w stomatologii przy zapaleniu dziąseł. Do leczenia tych dolegliwości stosuje się leki i preparaty zawierające zestalony sok z liści egzotycznych odmian aloesów, sprowadzany z Afryki. Zewnętrznie liście aloesu, po dokładnym umyciu, usunięciu kolców i przecięciu wzdłuż liścia, mogą być przykładane na wszelkie rany, oparzenia i owrzodzenia skóry. W zmęczeniu oczu pomocne są okłady na powieki z użyciem gazy nasączonej sokiem aloesowym. W warunkach domowych w celach leczniczych służą liście rośliny co najmniej dwuletniej. W miarę potrzeby odrywa się je od dołu lub ścina całą roślinę.

W kosmetyce sok z liści aloesu może być stosowany zarówno do pielęgnacji skóry, jak i włosów. Zawarte w tej roślinie stymulatory biogenne działają regenerująco na uszkodzony naskórek, przyspieszają gojenie i zabliźnianie ran i skaleczeń oraz zrastanie się tkanek. Sok z aloesu ma zastosowanie w pielęgnacji głowy: działa regenerująco na skórę głowy, nadając przy tym włosom pożądaną puszystość. Pobudza też cebulki włosowe, powodując lepsze odrastanie włosów.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję