Jak naprawić zamek błyskawiczny?

Opublikowano: 01-04-2020

Wróć do spisu artykułów


Znajdziemy je w kurtkach, bluzach, spodniach, a nawet w butach. Zamek błyskawiczny to jeden z bardziej rewolucyjnych wynalazków wszech czasów. I wszystko jest w porządku, dopóki się nie zatnie. Co wtedy zrobić? Czy bluza lub kurtka jest już do wyrzucenia? A może da się w szybki sposób naprawić zacinający się zamek?

 

Czego nie robić?

Zamek błyskawiczny zacina się zazwyczaj w najmniej oczekiwanej chwili, najczęściej wtedy, gdy akurat się spieszymy i koniecznie musimy zamek szybko zapiąć. Wywołuje to złość i frustrację, gwałtownie ciągniemy i szarpiemy zamek. Takie działanie do niczego dobrego nie prowadzi, możemy co najwyżej jeszcze bardziej zamek uszkodzić. Wykonując gwałtowne ruchy, możemy doprowadzić do sytuacji, gdy konieczna stanie się wymiana kostki lub całego zamka. A tego byśmy nie chcieli, ponieważ np. ułamany ząbek suwaka oznacza nie tylko większy koszt naprawy, ale i dodatkowy czas, gdy nie będziemy mogli się cieszyć kurtką lub torebką.

 

Jak bezpiecznie naprawić zamek?

Metoda samodzielnej naprawy zamka zależy od tego, z jakiego materiału jest on wykonany. Do naprawy zamka metalowego najlepiej użyć kombinerek i z niewielką siłą zacisnąć je po bokach suwaka. Może się zdarzyć, że zbyt silne zaciśnięcie początkowo nieco pogorszy działanie suwaka, lecz nie ma powodu do zmartwienia, ponieważ po kilku dniach uda się jego sprawność przywrócić. Częstą przyczyną zacinania się zamków metalowych są gromadzące się między ząbkami zanieczyszczenia. Pomaga wówczas zaaplikowanie na ząbki grafitu z ołówka, który ma właściwości oczyszczające.

Jeśli mamy do czynienia z zamkiem plastikowym, pod żadnym pozorem nie powinniśmy się do jego naprawy używać kombinerek, ponieważ grozi to jego uszkodzeniem. W tym przypadku najlepszym sposobem będzie użycie mydła. W celu naprawy takiego zamka należy potrzeć ząbki zamka mydłem na całej jego długości, a następnie kilka razy przesunąć suwak z góry na dół. Efektem takiego działania będzie natłuszczenie suwaka, dzięki czemu będzie on pracował stabilniej i pewniej. Zapobiegnie to również jego rozchylaniu na boki. Zamiast mydła można oczywiście użyć innych materiałów, na przykład kawałka świecy. Nie nakładajmy jednak zbyt dużej ilości wosku na suwak — może to przynieść skutek odwrotny do zamierzonego.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję