Jak poradzić sobie z zatruciem pokarmowym?

Opublikowano: 31-03-2020

Wróć do spisu artykułów


Zatrucia pokarmowe wiążą się z bardzo nieprzyjemnymi objawami, między innymi z mdłościami, wymiotami, biegunką, bólem głowy, bólami brzucha i dreszczami. Nie zawsze zatrucie pokarmowe jest na tyle poważne, aby konieczna była natychmiastowa wizyta u lekarza. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jeśli objawy zatrucia utrzymają się przez kilka dni, kontakt z lekarzem będzie konieczny. Do niepokojących sygnałów, które mogą wskazywać nawet na konieczność hospitalizacji, należą:

— stolec z krwią,

— zaburzenia widzenia,

— problemy z połykaniem,

— trudności z oddychaniem,

— niemożność oddania moczu,

— trwająca wiele godzin biegunka.

 

Odpoczynek i uzupełnianie płynów

Z większością problemów związanych z zatruciami pokarmowymi można poradzić sobie przez uzupełnianie płynów. Zwłaszcza w przypadku biegunki i wymiotów niezbędne jest regularne picie wody w małych ilościach. Oprócz wody można również spożywać preparaty dostępne w aptece, pozwalające uzupełnić powstałe w wyniku biegunki czy wymiotów niedobory substancji istotnych dla właściwego funkcjonowania organizmu. Odpowiednia regeneracja organizmu to doskonały sposób na wiele dolegliwości. Ludzki organizm ma doskonałe zdolności do regeneracji podczas snu. Jednak nawet wówczas, gdy nie uda się zasnąć, warto wypocząć, poleżeć bez zbędnego wysiłku. Przy silniejszym zatruciu powinniśmy wziąć wolne w pracy, aby zapewnić sobie dłuższy wypoczynek.

 

Jak unikać zatruć pokarmowych?

W razie regularnych nawrotów zatruć pokarmowych warto rozważyć zmianę sposobu odżywiania. Odpowiednia dieta, dopasowana do indywidualnych potrzeb, pozwala uniknąć przyjmowania wraz z pokarmem substancji szkodliwych dla organizmu. Należy pamiętać, że najlepszym wariantem jest dieta, która jest przygotowana specjalnie dla konkretnej osoby. 

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję