Co symbolizuje liczba 8?

Opublikowano: 17-08-2023

Wróć do spisu artykułów


Liczba 8 to liczba naturalna podzielna przez 1, 2, 4 oraz 8. Jest również liczbą sześcienną, tj. otrzymaną w wyniku podniesienia liczby naturalnej (w tym przypadku liczby 2) do potęgi trzeciej. Liczba zapisana w systemie dziesiętnym jest podzielna przez 8, gdy liczba utworzona z trzech ostatnich jej cyfr jest podzielna przez 8. Przez 8 zatem podzielna jest np. liczba 215 728 (ponieważ liczba 728 jest podzielna przez 8), a nie jest podzielna np. liczba 845 937 (ponieważ liczba 937 nie jest podzielna przez 8).

Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bogate znaczenie mają liczby. Dla większości z nas są to po prostu wartości, które można dodawać, odejmować, mnożyć, dzielić itd. Tymczasem w przeszłości ludzie inaczej podchodzili do kwestii liczb. Można nawet odnieść wrażenie, że dawna kultura i sztuka w znacznym stopniu odnosiły się do zawartych w liczbach treści metafizycznych.

W starożytnej Grecji ósemka była świętą liczbą Afrodyty, Posejdona i Apollina. Dla pitagorejczyków oznaczała równowagę i sprawiedliwość, była symbolem słońca, wzrostu i mądrości. W Biblii liczba 8 symbolizuje doskonałość, nieskończoność i obfitość. Osiem osób liczyła załoga arki Noego (Noe, jego żona i trzej synowie z żonami). W Kazaniu na górze Jezus wygłosił 8 błogosławieństw. W chrześcijaństwie ósemka (pojmowana jako 7 + 1) wyraża doskonałość i pełnię, ponieważ stworzony w siedem dni świat widzialny dopełnia niewidzialne królestwo łaski. Również w Chinach liczba 8 symbolizuje całość wszechświata.

Osiem krańców krzyża maltańskiego oznacza 8 cnót rycerskich: wierność, pobożność, męstwo, roztropność, dworność, hojność, uczciwość i uznanie innych. Róża wiatrów w najbardziej klasycznej wersji obejmuje 8 kierunków: północ, północny wschód, wschód, południowy wschód, południe, południowy zachód, zachód, północny zachód. Baptysteria (czyli budowle przeznaczone do udzielania chrztu) wznoszono zazwyczaj na planie ośmiokąta. Ósemka obrócona o 90 stopni przypomina znak nieskończoności (lemniskatę). „Ósmy cud świata” mówimy o kimś lub o czymś budzącym powszechny podziw.

W numerologii symbolika liczby 8 wiąże się z władzą i spełnieniem. Numerologiczne ósemki to doskonały materiał na liderów umiejących porywać tłumy. Otwarte i towarzyskie, z łatwością odnajdują się w każdej nowej sytuacji. Pewnie kroczą drogą do sukcesu, a wszelkie przeciwności losu traktują jako sposobność do sprawdzenia siebie i własnych umiejętności. Potrafią opracować plan działania i trzymać się go w dążeniu do wyznaczonego celu. Ósemki są niezwykle ambitne, pracowite i skuteczne. W roli przywódców bywają jednak despotyczne. Numerologiczne ósemki, mimo że wydają się chłodne i zdystansowane, w relacjach z bliskimi osobami są oddane i skłonne do poświęceń. Przypisywany im emocjonalny chłód ma zapewne związek z problemami z okazywaniem uczuć. Ósemki są jednak wiernymi i lojalnymi partnerami, choć bywają również podejrzliwe i zaborcze.

 

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję