Jak uprawiać bazylię?

Opublikowano: 14-08-2023

Wróć do spisu artykułów


Bazylia należy do najpopularniejszych roślin przyprawowych. Dodawana m.in. do sałatek, zup, sosów i potraw z grilla, ma szerokie grono oddanych fanów wśród miłośników dobrego jedzenia. Uprawa i pielęgnacja bazylii nie należą do najtrudniejszych wyzwań, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Czego potrzebujemy do uprawy bazylii? Do uprawiania bazylii niezbędne są nasiona, doniczki, ziemia zasobna w substancje odżywcze, a także rozsadnik lub folia do rozsadzania. Przy uprawie bazylii należy pamiętać o dwóch podstawowych kwestiach. Po pierwsze, bazylia to roślina, którą można uprawiać zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Po drugie, bazylia uwielbia słońce.

Roślinę możemy oczywiście kupić w doniczce, ale znacznie więcej przyjemności da nam jej samodzielne wyhodowanie. Bazylię można wysiewać od końca lutego aż do pierwszych dni kwietnia. Należy pamiętać, aby nie zasypywać nasion ziemią. Do wykiełkowania nasion konieczny jest dostęp do światła słonecznego. Kiełkowanie bazylii trwa ok. 7 dni. Optymalna temperatura dla rośliny wynosi od 20 do 25 stopni Celsjusza.

Jak wygląda wysiew bazylii w praktyce? Doniczki napełniamy ziemią i wysypujemy na nią nasiona. Ze względu na to, że nasiona bazylii stosunkowo łatwo kiełkują, nie należy wysiewać zbyt dużej ich liczby. Jeśli mamy do dyspozycji standardowe doniczki o średnicy 12 cm, w doniczce umieszczamy maksymalnie 20 nasion. Doniczki powinny być ustawione na tacy z wodą, aby umożliwić roślinom pobieranie odpowiedniej ilości wody od dołu. Ustawiamy doniczki w rozsadniku lub nakrywamy je folią z otworami, aby zapewnić dopływ powietrza.

Bazylię należy regularnie podlewać, trzeba jednak uważać, aby jej nie przemoczyć. Po wykiełkowaniu wyjmujemy rośliny z rozsadnika lub usuwamy folię z doniczek. Sadzonki powinny rosnąć, dopóki nie rozwinie się druga para liści. Wówczas każdą sadzonkę przenosimy do osobnej doniczki. Należy pamiętać o tym, aby nie chwytać sadzonek za łodyżki (są bardzo delikatne i łatwo je uszkodzić), lecz za listki.

Jeśli chcemy hodować bazylię w domu, wystarczy do tego doniczka i dobrze nasłoneczniony parapet. Roślina wymaga mniej więcej 5 godzin stałej dziennej ekspozycji na światło słoneczne. Jeśli chcemy przenieść bazylię do ogrodu, powinniśmy poczekać, aż miną przymrozki. Warto ją również wcześniej zahartować. Najlepiej w ciągu dnia wynosić rośliny na zewnątrz, a wieczorem chować je do domu. W ogrodzie poszukajmy dla bazylii miejsca słonecznego i osłoniętego od wiatru.

Należy również pamiętać o tym, że bazylia nie lubi gleby zimnej i mokrej. Najlepiej podlewać ją rano, aby ziemia zdążyła wyschnąć w ciągu dnia. Należy uważać, aby nie zmoczyć liści bazylii. Wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób grzybiczych. Do nawożenia bazylii w ogrodzie najlepszy jest kompost. Kwiaty bazylii należy regularnie wycinać, ponieważ po ich zakwitnięciu liście nabiorą gorzkiego posmaku.

 

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję