Jakie ptaki zimują w Polsce?

Opublikowano: 14-08-2023

Wróć do spisu artykułów


Chłód i brak pożywienia zimą sprawiają, że wiele ptaków decyduje się na opuszczenie Polski. Oczywiście nie wszystkie odlatują do ciepłych krajów, dzięki czemu niektóre gatunki można u nas zaobserwować także w okresie zimowym. Ptaki należą do zwierząt stałocieplnych, co oznacza, że potrzebują energii do wytworzenia ciepła pozwalającego na utrzymanie właściwej temperatury ciała. W tym celu niezbędny jest pokarm. W przetrwaniu pomaga również odpowiednie schronienie. Warto zatem dokarmiać ptaki, aby pomóc im przetrwać w trudnych warunkach. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w ogrodzie karmnika, w którym ptaki mogą się pożywić i odpocząć, a także poidełka, ponieważ zimą ptakom często brakuje wody.

W związku ze zmianami klimatycznymi i coraz cieplejszymi zimami niektóre ptaki rezygnują z opuszczania Polski i próbują tu przezimować. Należy pamiętać o tym, że migracja jest dużym wyzwaniem i wiąże się z licznymi zagrożeniami. Wiele ptaków nie jest w stanie przetrwać i ginie przed dotarciem do celu. Nic więc dziwnego, że rezygnują z jesiennej migracji i decydują się pozostać w Polsce.

Wiele ptaków zimuje nad wodą. Należą do nich m.in. gęsi (gęgawy, gęsi tundrowe i białoczelne), kaczki (krzyżówki, głowienki, lodówki, płaskonosy itd.), łyski, kormorany, czaple, mewy, perkozy, zimorodki, nurogęsi, łabędzie. W miastach można spotkać przede wszystkim wróble, mazurki, sikory, kosy, gołębie, sowy (uszatki, płomykówki, pójdźki itd.), a także krukowate (takie jak kawki, gawrony i sroki) i szponiaste (takie jak pustułki i krogulce). Wiele ptaków można zaobserwować w lasach. Są to m.in. sowy (uszatki, puchacze, puszczyki itd.), dzięcioły, sikory, raniuszki, strzyżyki, mysikróliki, kowaliki, drozdy, a także kuraki (głuszce, jarząbki), łuszczaki (zięby, dzwońce, czyże, gile), krukowate (w tym wrony, kruki i sójki) i szponiaste (w tym myszołowy, krogulce, sokoły, bieliki, orły i jastrzębie). Niektóre ptaki żerują na polach uprawnych, m.in. mewy, gęsi (gęgawy, gęsi tundrowe i białoczelne, bernikle), kuraki (bażanty, kuropatwy, cietrzewie), łuszczaki (w tym zięby, dzwońce, szczygły, czyże, gile), krukowate (w tym gawrony, kawki, kruki i sroki) i szponiaste (w tym myszołowy, sokoły, krogulce, bieliki i jastrzębie).

Warto wiedzieć, że niektóre ptaki przylatują na zimę do Polski mimo niesprzyjających warunków klimatycznych. Należą do nich m.in. myszołów włochaty, gęś zbożowa, jer i czeczotka. Sporadycznie pojawiają się u nas również ptaki zabłąkane lub takie, które zostały zmuszone do przerwania migracji przez niekorzystne warunki pogodowe (wiatry, burze itp.).

 

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję