Właściwości odżywcze i zdrowotne ciecierzycy

Opublikowano: 30-05-2023

Wróć do spisu artykułów


Należąca do rodziny bobowatych ciecierzyca, znana też jako cieciorka, barani groch lub groch włoski, to roślina strączkowa uprawiana od wieków. Sporządzane z niej potrawy są bardzo zdrowe, mają wysoką wartość odżywczą, a przy tym świetnie smakują. Po ciecierzycę powinny sięgać m.in. osoby, które chcą obniżyć stężenie cholesterolu i unormować poziom cukru we krwi. Jakie są właściwości odżywcze i zdrowotne ciecierzycy?

 

Źródło białka, witamin i minerałów

Ciecierzyca znana jest przede wszystkim ze względu na dużą zawartość białka roślinnego, można ją zatem traktować jako zamiennik mięsa w diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Ma także inne zalety. Ciecierzyca jest źródłem węglowodanów złożonych, które mają niski indeks glikemiczny i nie powodują gwałtownych zmian poziomu cukru we krwi. W związku z tym jej spożywanie zmniejsza ryzyko rozwoju niektórych schorzeń cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca. Ciecierzyca jest także źródłem błonnika, który ma istotny wpływ na prawidłową pracę naszego układu trawiennego, ponadto reguluje stężenie glukozy we krwi. Dzięki zawartości błonnika ciecierzyca zmniejsza ryzyko rozwoju niektórych schorzeń o podłożu nowotworowym, np. raka jelita grubego.

Ciecierzyca to skarbnica witamin i minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, m.in. witamin A, C i E oraz witamin z grupy B, a także żelaza, miedzi, manganu, cynku, fosforu, wapnia, magnezu i potasu. Dzięki temu dania z ciecierzycy mogą całkowicie zaspokoić zapotrzebowanie na te witaminy i mikroelementy. Ponadto zawiera antyoksydanty, czyli substancje neutralizujące wolne rodniki, które sprzyjają szybszemu starzeniu się organizmu i przyczyniają się do rozwoju chorób nowotworowych.

 

Właściwości zdrowotne ciecierzycy

Dzięki dużej zawartości błonnika ciecierzyca jest sprzymierzeńcem w walce z wysokim poziomem cukru i cholesterolu we krwi. Pomaga również pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Powinny ją zatem spożywać osoby na diecie odchudzającej, tym bardziej że jest niskokaloryczna i pozwala skutecznie walczyć z niepohamowanym apetytem. Ze względu na zdolność do obniżania ciśnienia krwi ciecierzyca zmniejsza ryzyko rozwoju niektórych schorzeń kardiologicznych. Błonnik i antyoksydanty mają także działanie przeciwnowotworowe, w związku z czym spożywanie ciecierzycy może zminimalizować ryzyko wystąpienia wielu nowotworów. Ciecierzyca jest podobno świetnym afrodyzjakiem, a niektóre badania wykazują również, że efektywnie wpływa na płodność. Obfitość witamin i minerałów pozwala utrzymać w dobrej kondycji włosy, paznokcie i skórę oraz zwiększyć odporność organizmu. Wszechstronne zastosowanie w kuchni oraz bogactwo składników odżywczych sprawiło, że ciecierzycę zalicza się do tzw. superfoods.

 

Nie tylko hummus

Ciecierzyca ma wszechstronne zastosowanie w kuchni. Może być składnikiem wielu różnych dań, a także dodatkiem do tradycyjnych potraw naszej kuchni, np. naleśników. Można oczywiście nabyć gotowy produkt w puszce, ale znacznie lepszym rozwiązaniem jest przygotowanie ciecierzycy samodzielnie w domu. Warto zatem sięgnąć po suche ziarna. Odpowiednie metody obróbki kulinarnej pozwolą nadać ciecierzycy pożądany smak oraz zachować jej bogactwo witamin i mikroelementów. Jak przyrządzić ciecierzycę, aby nie straciła swoich cudownych właściwości? Suche ziarna należy zalać dużą ilością wody i odstawić na 8-12 godzin. Z surowej, namoczonej i zmielonej, ciecierzycy przyrządza się np. falafel, ugotowana nadaje się do sporządzenia smacznej pasty do pieczywa lub naleśników, może być także składnikiem sałatki, zupy lub gulaszu. Ciecierzyca świetnie komponuje się z takimi produktami jak pomidory, awokado, rukola, oliwa czy cytryna. Pasuje do niej także wiele innych warzyw oraz mięso. Warto poeksperymentować!

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję