Dlaczego oczy łzawią?

Opublikowano: 07-04-2023

Wróć do spisu artykułów


Nierzadko zdarza się, że jakieś ciało obce dostaje się do oka. Momentalnie powoduje to zwiększone wydzielanie łez. Łzawienie to naturalny mechanizm obronny organizmu, który ma na celu oczyszczenie narządu wzroku. Łzy nawilżają gałkę oczną i zmniejszają ryzyko wystąpienia zakażenia. Wzmożone łzawienie może mieć także inne przyczyny, takie jak np. reakcja alergiczna na kontakt z czynnikiem uczulającym. Łzawienie może być niekiedy bardzo uporczywe, dlatego warto zastanowić się nad sposobami radzenia sobie z nadmiernym wydzielaniem łez.

 

Jakie są przyczyny zwiększonego wydzielania łez?

Przyczyny nadmiernego wydzielania łez przez gruczoły łzowe mogą być rozmaite. Występuje wiele zaburzeń mogących powodować problemy z nadprodukcją łez. Należy do nich m.in. suchość oczu, czyli zespół suchego oka. Bardzo ważne jest to, aby gałka oczna była wilgotna. Jeśli dojdzie do wysuszenia jej powierzchni, naturalną reakcją jest łzawienie. Wzmożone łzawienie można zaobserwować również w przypadku kontaktu gałki ocznej z dymem papierosowym lub nawet gorącym powietrzem. Osoby zmagające się z zespołem suchego oka zwykle uskarżają się na nieprzyjemne uczucie obecności w nich ciała obcego. Do nadmiernego łzawienia może też dojść na skutek podrażnienia powierzchni oka. Problem nasila się przy alergicznym i zakaźnym zapaleniu spojówek. Towarzyszy temu również szereg innych objawów.

Do przyczyn zwiększonej produkcji łez zalicza się również: zapalenie brzegów powiek, zadrapanie lub zapalenie rogówki, ciało obce w oku, torbielowate zakażenie powieki (tzw. jęczmień), jaskra pierwotna. Narząd wzroku reaguje łzawieniem w kontakcie z drażniącymi substancjami chemicznymi lub w wyniku punktowego uszkodzenia. Do nadmiernej produkcji łez może także prowadzić podwinięta rzęsa pod powieką oraz zapalenie błony naczyniowej oka. Łzawienie może być powodowane również przez podrażnienie i stan zapalny nosa (to częsta przypadłość przy zatkaniu się przewodu nosowo-łzowego). Problem ten dotyka niektóre osoby noszące soczewki kontaktowe. Do nadmiernego wydzielania łez może przyczynić się nawet przyjmowanie niektórych leków.

 

Skuteczne sposoby na łzawienie

Bardzo pomocne w przypadku problemów z nadmiernym łzawieniem jest ćwiczenie oczu. Należy często mrugać i kręcić gałkami ocznymi w różne strony, nie poruszając przy tym głową. Warto też podążać wzrokiem za wyimaginowanym symbolem nieskończoności (czyli przewróconą na bok ósemką). Świetnie sprawdzają się ziołowe kompresy na oczy. Godna polecenia jest kolendra, którą można zaparzyć i użyć do przemywania oczu. Świetną opcją jest także napar rumiankowy. Wystarczy w nim namoczyć płatki kosmetyczne i trzymać przyłożone do powiek przez kilkanaście minut. Do dyspozycji są również dostępne w aptekach nawilżające krople do oczu. Aby pozbyć się problemu z nadmiernym łzawieniem, można wspomagać się sztucznymi łzami. Bardzo ważne jest to, aby stosowane preparaty były wysokiej jakości i aby nie zawierały żadnych sztucznych konserwantów. Z domowych sposobów polecić można również okłady z surowego ziemniaka. Wystarczy pokroić go na plasterki i umieścić na powiekach na kwadrans. Przyda się także olejek lawendowy, który należy dodać do bardzo ciepłej wody. Taka mikstura posłuży do przygotowania kompresu na oczy. Bardzo pomocne są okłady ze świetlika. W profilaktyce schorzeń narządu wzroku istotne są również: czytanie przy dobrym oświetleniu, ustawienie monitora komputera w odległości 50 cm od oczu, odpoczywanie w ciemności, palming.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję