Co symbolizuje liczba 5?

Opublikowano: 22-08-2022

Wróć do spisu artykułów


Liczba 5 jest trzecią w kolejności liczbą pierwszą i drugą liczbą Fermata. Występuje także w ciągu Fibonacciego, czyli ciągu liczb naturalnych, w którym każdy następny wyraz jest sumą dwóch poprzednich. Podzielne przez 5 są liczby, w których jako ostatnia cyfra w zapisie dziesiętnym występuje 0 lub 5. Piątka jest także najmniejszą trzecią liczbą tzw. trójki pitagorejskiej, tzn. trzech liczb całkowitych spełniających równanie a2 + b2 = c2.

Symbolika liczby 5 jest niezwykle różnorodna. Odnosi się m.in. do natury i znaków magicznych. Wśród znawców numerologii znajdują się zwolennicy tezy, że piątka oznacza wiedzę tajemną i odkrywanie tajemnic. Liczba 5 to również miłość, seks oraz wszystko to, co dotyczy związku mężczyzny i kobiety. Liczba ta oznacza też wolność. Piątka to także ruch, dynamika i podróże. W astrologii liczba 5 jest symbolem Byka, a w tarocie kartą z tym numerem jest Kapłan.

Liczba 5 jest wyrażana za pomocą pięciokąta, kwiatu o pięciu płatkach lub pięcioramiennej gwiazdy. Pentagram, czyli pięciokąt gwiaździsty foremny, był w starożytności uważany za symbol doskonałości i kojarzony ze zdrowiem i życiem. Mieszkańcy Babilonu rysowali ten znak na pojemnikach z żywnością, aby zapobiec jej zepsuciu. Od XIX wieku, w związku ze skojarzeniem pentagramu odwróconego dwoma wierzchołkami do góry z głową kozła, jest on uznawany za symbol Szatana. W wyniku rozróżnienia „dobrych” i „złych” pentagramów określono, że pentagram zwrócony jednym wierzchołkiem do góry, nazywany pentagramem białym, reprezentuje sferę sacrum (siłę boską), natomiast pentagram zwrócony dwoma wierzchołkami do góry, zwany pentagramem czarnym, przedstawia sferę profanum (czyli żądze i emocje). Biały pentagram wpisany w okrąg stosuje się jako amulet chroniący przed klątwami.

Liczba 5 jest ściśle związana z człowiekiem, jego ciałem i umysłem. Człowiek stojący z rozpostartymi ramionami i rozstawionymi nogami (jak na rysunku Leonarda da Vinci Człowiek witruwiański) przypomina pięcioramienną gwiazdę, której wierzchołkami są dłonie i stopy oraz głowa. Mamy 5 palców u dłoni i 5 palców u stóp. Odbieramy bodźce za pomocą 5 podstawowych zmysłów: wzroku, słuchu, smaku, węchu i dotyku. Rozróżniamy 5 podstawowych smaków potraw: słodki, słony, kwaśny, ostry, gorzki. Liczba 5 zajmuje także istotne miejsce w związkach frazeologicznych. O czymś bezsensownym i niepasującym do danej sytuacji mówimy: ni w pięć, ni w dziewięć (lub też: ni w pięć, ni w dziesięć); o czymś (lub kimś) zbędnym, przeszkadzającym mówimy: piąte koło u wozu; jeśli znamy coś jak swoje pięć palców, znamy to bardzo dobrze.

W hinduizmie piątka symbolizuje zjednoczenie nieba z ziemią oraz ducha z materią. Przedstawiciele szkoły pitagorejskiej uważali, że połączenie parzystej dwójki i nieparzystej trójki oznacza także więź mężczyzny i kobiety. W buddyzmie występuje m.in. 5 żywiołów: woda, ziemia, powietrze, ogień i eter, a także 5 wskazówek dotyczących moralnego zachowania, które powinny być przestrzegane w celu doskonalenia umysłu i osobowości: zakaz zabijania, zakaz kradzieży, zakaz niewłaściwego zachowania seksualnego, zakaz kłamstwa i zakaz używania środków odurzających. W filozofii chińskiej wyróżniano m.in. 5 żywiołów: drzewo, ogień, ziemię, metal i wodę oraz 5 pożądanych dóbr: bogactwo, spokój, umiłowanie cnoty, długowieczność, szczęście. Według Księgi Rodzaju piątego dnia Bóg stworzył istoty latające i pływające. Pięć przykazań kościelnych to ustanowione przez władze Kościoła katolickiego normy postępowania dotyczące uczestnictwa w życiu kościelnym, zwłaszcza w życiu liturgicznym.

Numerologiczna piątka to osoba wyjątkowa: energiczna, żywiołowa i pozytywnie nastawiona do świata i innych ludzi. Piątki to często ludzie oddani swojej pasji, która bywa nietypowa i rzadko spotykana. Charakterystyczne cechy numerologicznej piątki to ciekawość świata, kreatywność, błyskotliwość i nieprzeciętna inteligencja połączona z doskonałą intuicją. Takie osoby nie znoszą ograniczeń, nie potrafią żyć w zgodzie ze sobą, jeśli nie mają zapewnionej wolności i niezależności. Numerologiczne piątki nie znają nudy ani rutyny, odznaczają się skłonnością do częstych zmian. Cechuje je zamiłowanie do aktywności fizycznej, nierzadko powiązanej ze sportami ekstremalnymi.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję