Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Opublikowano: 22-08-2022

Wróć do spisu artykułów


Bezpieczeństwo dziecka podczas podróży samochodem jest sprawą absolutnie priorytetową. W tym przypadku nie warto iść na skróty. Powinniśmy się upewnić, że wybrany przez nas fotelik samochodowy jest odpowiedni dla naszego dziecka. Przy wyborze fotelika należy się kierować nie wiekiem, ale wzrostem i wagą dziecka. Powinniśmy również sprawdzić, czy wybrany przez nas produkt spełnia wszelkie standardy bezpieczeństwa.

Zgodnie z przepisami z fotelika musi korzystać każde dziecko do osiągnięcia 150 cm wzrostu. W drodze wyjątku z podróży w foteliku dzieci są zwolnione tylko podczas jazdy w taksówce, karetce i radiowozie. Dla dzieci poniżej 15. miesiąca życia zalecany jest fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy, który zapewnia dodatkową ochronę w przypadku silnego uderzenia.

 

Czym się kierować przy wyborze fotelika?

Przede wszystkim powinniśmy znaleźć fotelik samochodowy, który będzie odpowiedni do naszego samochodu oraz zapewni bezpieczeństwo podróży naszemu dziecku. Nawet jeśli zdecydujemy się na produkt zachwalany jako najlepszy na rynku, może się okazać, że nie pasuje on do naszego samochodu. Jeśli wybrany fotelik jest odpowiedni do naszego samochodu, powinniśmy sprawdzić, czy jest dopasowany do wzrostu i wagi naszego dziecka. Podczas montażu fotelika należy ściśle przestrzegać instrukcji producenta. Dobry fotelik nie musi być najdroższy. Powinniśmy się jednak upewnić, że spełnia nasze wymagania i że przeszedł wszelkie niezbędne testy dotyczące bezpieczeństwa.

 

Czy warto kupić fotelik używany?

W przypadku fotelika z drugiej ręki nie wiadomo dokładnie, jak długo był on używany. W związku z tym, że materiał, z którego wykonany jest fotelik, zużywa się z biegiem czasu, fotelik nie powinien być eksploatowany dłużej niż 8 lat. Poza tym w przypadku zakupu używanego fotelika samochodowego możemy trafić na egzemplarz, który nie spełnia najnowszych norm i przepisów dotyczących bezpieczeństwa (zwłaszcza gdy jest to starszy model) bądź jest uszkodzony lub zdekompletowany (może brakować niektórych części). Samochód, w którym zamontowany był fotelik, mógł brać udział w kolizji drogowej. Fotelik mógł też być niewłaściwie przechowywany i w związku z tym narażony na kontakt z substancjami szkodliwymi lub alergizującymi. Tylko zakup nowego fotelika zagwarantuje, że będzie on całkowicie bezpieczny dla dziecka.

 

Jak sprawdzić, czy fotelik jest odpowiedni dla dziecka?

Najprostszym sposobem jest umieszczenie dziecka w foteliku samochodowym. Wysokość pasów uprzęży powinna być regulowana, co pozwoli korzystać z fotelika dłużej, gdy dziecko będzie rosnąć. Uprząż powinna wygodnie układać się na ramionach dziecka i bezpiecznie zapinać się z przodu. Pasy uprzęży mają ściśle przylegać do ciała, ale nie mogą uciskać ramion.

 

Rodzaje fotelików samochodów

Fotelikami samochodowymi nazywa się potocznie wszelkie tzw. urządzenia przytrzymujące dla dzieci stosowane do przewożenia dzieci w samochodzie. Należą do nich:

— Gondole dla niemowląt, czyli głębokie przenośne „kołyski”, przeznaczone dla dzieci o masie ciała poniżej 13 kg. Gondole w większości są wyposażone w rączkę do przenoszenia, w związku z czym mogą być również wykorzystywane jako nosidełka.
— Standardowe foteliki samochodowe, stosowane w przypadku dzieci o masie ciała od 9 do 18 kg. Są one wyposażone w oddzielne pasy dla dziecka (tzw. uprząż) i przytrzymywane przez pasy samochodowe.
— Siedziska dla starszych dzieci (foteliki lub podstawki), przeznaczone dla dzieci o masie ciała od 15 do 36 kg. Nie mają one dodatkowych pasów (uprzęży), dziecko należy przypiąć samochodowymi pasami bezpieczeństwa.

Dzieci w tym samym wieku mogą mieć różną masę ciała, ponieważ rozwijają się w różnym tempie. W związku z tym za podstawowe kryterium podziału urządzeń przytrzymujących dla dzieci przyjęto masę ciała dziecka, a nie jego wiek. Wyróżnia się następujące grupy urządzeń przytrzymujących dla dzieci:

— urządzenia grupy 0, przeznaczone dla dzieci o masie ciała do 10 kg (stosowane mniej więcej do 9. miesiąca życia);
— urządzenia grupy 0+, przeznaczone dla dzieci o masie ciała do 13 kg (stosowane mniej więcej do 18. miesiąca życia);
— urządzenia grupy I, przeznaczone dla dzieci o masie ciała od 9 do 18 kg (tj. w wieku od 1 roku do 4 lat);
— urządzenia grupy II, przeznaczone dla dzieci o masie ciała od 15 do 25 kg (tj. w wieku od 4 do 6 lat);
— urządzenia grupy III, przeznaczone dla dzieci o masie ciała od 22 do 36 kg (tj. w wieku od 6 do 12 lat).

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję