Dlaczego nie możemy zasnąć?

Opublikowano: 25-02-2022

Wróć do spisu artykułów


Każdy organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje snu. Na to, czy wstajemy wypoczęci, ma wpływ wiele czynników. Znaczenie ma zarówno ilość snu, jak i jego jakość. Istotne jest zatem nie tylko to, jak długo śpimy, ale też w jakich godzinach i w jakich warunkach. Sen jest ważniejszy nawet od jedzenia, każdy jego deficyt ma destruktywny wpływ na zdrowie. Deprywacja snu to prosta droga do wystąpienia wielorakich objawów chorobowych i rozwoju rozmaitych schorzeń.

 

Kiedy można mówić o bezsenności?

Sen jest niezbędny do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Oddziałuje na sferę psychofizyczną organizmu. Jego permanentny deficyt to prosta droga do wystąpienia problemów zdrowotnych. Niestety wiele osób kładzie się do łóżka, ale mimo odczuwanego zmęczenia nie może zasnąć lub wybudza się w nocy i ma problemy z przespaniem pozostałych godzin do rana. Bezsenność to poważny problem, któremu należy przeciwdziałać. Bez spokojnego i nieprzerwanego snu organizm nie może się w pełni zregenerować, pojawiają się stany zapalne, słabnie układ immunologiczny. Organizm staje się podatny na działanie chorobotwórczych drobnoustrojów i rozwój licznych schorzeń.

Ze względu na czas trwania przypadłości można wyróżnić bezsenność przygodną, krótkotrwałą lub przewlekłą. Czasem problemy z zasypianiem trwają tylko kilka dni, innym razem utrzymują się tygodniami. O chronicznej bezsenności można mówić, gdy odczucie nieprzespanej nocy towarzyszy nam powyżej trzech miesięcy. Przy długotrwałych zaburzeniach snu konieczne jest odpowiednie leczenie, ponieważ mogą być one wynikiem dolegliwości zdrowotnych. Bezsenność często dotyka osób borykających się z chorobą wieńcową, chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy, astmą oskrzelową i chronicznym zespołem bólowym. Bezsenność objawia się pogorszonym samopoczuciem, rozdrażnieniem, wahaniami nastroju, uczuciem napięcia, sennością, obniżeniem zdolności intelektualnej, problemami z koncentracją i pamięcią, bólami głowy, brakiem energii i motywacji, dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi.

 

Jakie są najczęstsze przyczyny bezsenności?

Przyczyn bezsenności może być wiele. Jedną z nich niewydolność serca. Uniemożliwia ona chorym leżenie w pozycji poziomej i powoduje wybudzanie się ze snu. Częstym powodem bezsenności jest również nadciśnienie tętnicze. Zbyt wysokie ciśnienie krwi utrudnia zasypianie i utrzymanie snu. Kolejną przyczyną jest astma i związane z nią napady duszności w nocy. Chroniczne choroby płuc powodują spłycenie snu i skrócenie jego długości. Problemy pojawiają się także przy chorobach tarczycy. Nadczynność tego organu objawia się m.in. uczuciem niepokoju i przyspieszonym biciem serca, co niestety utrudnia zasypianie i sprzyja bezsenności. Osoby cierpiące na zgagę zmagają się też często z bezsennością spowodowaną wybudzaniem się w nocy (z uwagi na silny kaszel i uczucie dławienia). Bezsenność powodują również: zespół niespokojnych nóg, stres, menopauza, choroby psychiczne, a także stosowanie niektórych leków i używek.

 

Skuteczne sposoby na bezsenność

W przypadku bezsenności kluczowe jest znalezienie pierwotnej przyczyny zaburzenia snu. Jej wyeliminowanie zwykle rozwiązuje problem. Pomocna jest psychoterapia, uwolnienie od traum i lęków, zredukowanie stresu, kontrolowanie impulsów i unikanie nadmiernej stymulacji przed snem. Łóżko należy traktować wyłącznie jako miejsce do snu i uprawiania seksu, a nie do spożywania w nim posiłków czy używania urządzeń mobilnych. Powinno się w nim przebywać wyłącznie tyle czasu, ile trwa sen. Pomagają techniki relaksacyjne, takie jak medytacja i joga, trening autogenny, biofeedback, terapia poznawcza, fototerapia, chronopsychologia. Należy zadbać o higienę snu: lekkostrawna kolacja na kilka godzin przed snem, rezygnacja z używek (kofeina, nikotyna, alkohol), unikanie drzemek i wyczerpującego wysiłku fizycznego. Znaczenie ma optymalna temperatura w sypialni i jej wywietrzenie przed udaniem się na spoczynek oraz cisza, ciemność, wygodny materac, przyjemna w dotyku pościel. Można wspomóc się ziołami. Trzeba również zadbać o dobrze zbilansowaną dietę opartą na produktach obfitujących w tryptofan.

 

 

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję