Czy warto jeść chałwę?

Opublikowano: 14-02-2022

Wróć do spisu artykułów


Dla wielu osób chałwa to bardzo słodka przekąska, którą najlepiej całkowicie wyeliminować ze swojej diety. Tymczasem jest to produkt, który zdecydowanie warto włączyć do swojego jadłospisu, mimo że jest wysokokaloryczny. Nie wszyscy bowiem zdają sobie sprawę z tego, że zawiera niezwykle wartościowe tłuszcze i inne cenne dla zdrowia składniki.

 

Z czego powstaje tradycyjna chałwa?

Chałwa to smakołyk o orientalnym rodowodzie, który zyskał bardzo dużą popularność na całym świecie. Istnieją różne warianty przygotowania chałwy: inaczej robi się ją w Azji, a inaczej w Europie i basenie Morza Śródziemnego. Tradycyjna receptura chałwy (turecka, irańska) opiera się na dwóch składnikach. Są nimi nasiona sezamu (miazga) i karmelizowany cukier. Niekiedy dodaje się do chałwy orzechy, bakalie, kakao, olejki aromatyzujące. W innych wariantach sezam zastępuje się makiem lub słonecznikiem (które tak jak sezam są roślinami oleistymi), a cukier miodem. Wykonanie chałwy polega na zmieleniu uprażonych wcześniej nasion i połączeniu powstałej miazgi ze skarmelizowanym cukrem. Całość miesza się do uzyskania sprężystej i pulchnej konsystencji. Dobra chałwa będzie tłusta, włóknista i lekko kleista. Jeśli spożywana chałwa kruszy się w temperaturze pokojowej, może to oznaczać, że dodano do niej (jako zagęszczacza) dużej ilości mąki. Chałwa wysokiej jakości, przygotowana z najlepszych (i tradycyjnych) składników, będzie natomiast zawierać wiele wartościowych substancji. Mimo że ucieranie nasion (np. sezamu) generuje ciepło, temperatura utrzymuje się na takim poziomie, że zawarty w nasionach olej zachowuje wszystkie swoje właściwości. Sezam charakteryzuje wysoka zawartość jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, na przykład kwasu oleinowego (omega-9), a także kwasu linolowego (omega-6).

 

Właściwości chałwy sezamowej

Prosta w przygotowaniu (często jedynie z dwóch składników) chałwa jest nie tylko smaczną alternatywą dla standardowych słodyczy, ale również źródłem składników cennych dla ludzkiego organizmu. Zawiera bowiem całe dobrodziejstwo nasion sezamu czy słonecznika. Nasiona te są bogatym źródłem:

— nienasyconych kwasów tłuszczowych,
— błonnika (ok. 6 g w 100 g chałwy),
— białka (14 g w 100 g chałwy sezamowej).

Chałwa zawiera także mikro- i makroelementy oraz witaminy. Można wśród nich wymienić cynk, fosfor, magnez, sód, wapń, żelazo oraz witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6) i witaminy A i E.

Chałwa jest bardzo słodka i tłusta, w związku z czym jest także wysokokaloryczna (ok. 500 kcal w 100 g). Nie powinniśmy jednak rezygnować z niej całkowicie. Należy ją spożywać w ograniczonych ilościach. Może wtedy przynieść organizmowi wiele korzyści. Od czasu do czasu warto zjeść chałwę, ponieważ zawarte w niej składniki:

a) poprawiają metabolizm;
b) regulują ciśnienie krwi;
c) obniżają poziom cholesterolu we krwi;
d) wzmacniają odporność organizmu;
e) hamują działanie wolnych rodników;
f) wspierają działanie układu nerwowego;
g) zapobiegają niedokrwistości;
e) poprawiają stan kości i naczyń krwionośnych;
h) poprawiają kondycję skóry, włosów i paznokci.

Chałwy, mimo jej korzystnych właściwości, powinny unikać osoby chorujące na cukrzycę (ze względu na wysoki indeks glikemiczny) oraz zmagające się z otyłością. W pozostałych przypadkach chałwa, zwłaszcza sezamowa, może stanowić dobrą alternatywę dla pustych kalorii w wysoko przetworzonych słodyczach.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję