Dlaczego pies goni swój ogon?

Opublikowano: 14-01-2022

Wróć do spisu artykułów


Wielu właścicieli psów zapewne spotkało się przynajmniej raz w życiu z sytuacją, w której zwierzę zaczęło nagle uganiać się za swoim ogonem. Warto wiedzieć, że przyczyny takiego zachowania mogą być różne i nie zawsze konieczna będzie wizyta u specjalisty. Dlatego tak się dzieje i jakie jest tło takiej reakcji psa?

 

Czy to stres?

U podstaw takiego zachowania czworonoga bardzo często leży stres. Może on, tak samo jak w przypadku ludzi, działać bardzo szkodliwie na zdrowie psychiczne psa. Z tego względu warto dokładnie obserwować zachowanie zwierzęcia. Należy ustalić, co jest przyczyną problemu i jak go skutecznie wyeliminować. Jeżeli diagnoza okaże się błędna, terapia będzie nieskuteczna.

Warto wiedzieć, że gonienie własnego ogona jest, wraz z wygryzaniem sierści, zachowaniem kompulsywnym. Jest to pewna forma reakcji na bodźce zewnętrzne wprowadzające zwierzę w stres. Są one najczęściej związane ze złymi emocjami, które pies chce przekształcić w rodzaj zabawy, co ma poprawić jego nastrój.

Jest to jednak zachowanie, które powinno zwrócić uwagę właściciela czworonoga. Stanowi bowiem sygnał, że coś ewidentnie niekorzystnie wpływa na jego samopoczucie. W związku z tym warto zwrócić się do specjalisty, który udzieli pomocy zwierzakowi.

 

Jakie przyczyny mogą leżeć u podstaw niespokojnego zachowania czworonoga?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą należy sprawdzić, jest to, czy pies dobrze czuje się w swoim otoczeniu. Jeśli coś działa stresująco na czworonoga, nie jest on w stanie zachować spokoju. Zwierzęta nieco inaczej odbierają otaczający je świat i zdarzenia składające się na codzienne życie. Czują się dużo lepiej, kiedy ich dzień jest oparty na czynnościach powtarzalnych, wykonywanych wręcz rytualnie. Z tego względu, gdy dochodzi do częstych zmian rytmu dobowego zwierzaka, może on poczuć się zagrożony.

Innym czynnikiem wyzwalającym niepokój jest nuda. Jeżeli zwierzakowi nie poświęca się wystarczająco dużo czasu, zaczyna się najzwyczajniej w świecie nudzić. W związku z tym szuka wszelkich możliwości, aby zainteresować sobą domowników. Jedną z metod jest właśnie gonienie własnego ogona.

 

Pomoc specjalisty

Jeżeli takie zachowanie psa jest wywołane zaburzeniami na tle nerwowym, może okazać się konieczne skorzystanie z usług specjalisty. Leczenie farmakologiczne może być bardzo skuteczne, o ile zostaną dobrane odpowiednie środki. Leki tego rodzaju mają na celu polepszenie nastroju czworonoga. Kiedy zaczną działać, do akcji wkracza behawiorysta, którego zadaniem jest przystosowanie zwierzaka do otaczającej go rzeczywistości. Terapia behawioralna często jest rozwiązaniem wystarczającym, które nie musi być łączone z dodatkowym leczeniem farmakologicznym, ale najtrudniejsze przypadki wymagają zastosowania terapii łączonej.

 

Podsumowanie

Pies często goniący własny ogon może być zwierzakiem bardzo zestresowanym. Z tego względu warto przyjrzeć się zachowaniu czworonoga i spróbować ustalić, czy towarzyszą mu najczęstsze przyczyny zaburzeń, takie jak stres czy uczucie nudy. Najczęściej niezbędna jest pomoc specjalisty. Warto zacząć od wizyty u behawiorysty, który spróbuje wyszkolić psa oraz doradzić właścicielowi, jak znaleźć wspólny język ze zwierzęciem. W skrajnych przypadkach konieczne będzie wdrożenie leczenia farmakologicznego, które ma na celu uspokojenie psa, co jest podstawą do dalszej terapii.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję