Jak wybrać kuchenkę gazową?

Opublikowano: 30-07-2021

Wróć do spisu artykułów


Wydawałoby się, że zakup kuchenki gazowej to sprawa łatwa, przyjemna i szybka. Przecież kuchenki gazowe są niemal identyczne i nie ma między nimi większych różnic. Nic podobnego. Kuchenki gazowe wcale nie są jednakowe. W związku z tym w celu dokonania właściwego wyboru trzeba tę kwestię dokładnie zaplanować.

 

Jaki rodzaj kuchenki wybrać?

Chodzi głównie o dwie kwestie. Po pierwsze, musimy zdecydować, czy chcemy nabyć kuchenkę gazową wolnostojącą czy taką do zabudowy. Po drugie, powinniśmy określić, czy nasza kuchenka ma być wyposażona w cztery palniki, czy może tylko dwa. To, jaką podejmiemy decyzję w obu tych sprawach, zależy przede wszystkim od tego, jakiej wielkości kuchnią dysponujemy i jak ma ona wyglądać: czy będzie urządzona w stylu retro, czy raczej zaimponuje nowoczesnym wzornictwem.

Jeśli kuchnia jest mała i ciasna, poleca się kuchenkę gazową w zabudowie i raczej w stylu mniej nowatorskim. Do kuchni dużej, przestronnej i wyposażonej w ładne meble lepiej pasuje kuchenka gazowa wolnostojąca o nieco bardziej nowoczesnym i subtelnym wyglądzie. Oczywiście jej ostateczna wersja to wybór właściciela mieszkania lub domu, tak jednak mniej więcej kształtują się aktualnie kuchenne trendy.

 

Wybór piekarnika

Jaki piekarnik kupić do kuchenki gazowej? W tym przypadku najczęściej stajemy przed wyborem między piekarnikiem gazowym a elektrycznym. Przy czym różnice w obu wersjach sprowadzają się raczej do ceny niż do ogólnej estetyki. Piekarnik gazowy jest nieco bardziej oszczędny, ale za to posiada zdecydowanie mniej funkcji niż jego elektryczny odpowiednik. Nie ma na przykład termoobiegu, nie można w nim rozmrażać żywności ani korzystać z opiekacza. Jednak piekarnik elektryczny generuje wysokie koszty. I to przede wszystkim sprawia, że jest mniej popularny od swojego gazowego odpowiednika.

 

Kuchenka z płytą ceramiczną

Możemy zdecydować się na kuchenkę z płytą ceramiczną. Wówczas gaz będzie ulokowany pod szkłem. Plus tego rozwiązania polega na tym, że na płycie ceramicznej nie są widoczne zabrudzenia, a garnki nie będą się przypalać. W związku z tym wydłuży się ich żywotność, bo nie będą zbyt wyeksploatowane. Minusem płyty ceramicznej jest przede wszystkim bardzo wysoka cena. Na to rozwiązanie stać zatem nielicznych.

 

Możliwe warianty podłączenia kuchenki gazowej

W tym przypadku mamy w zasadzie dwie możliwości. Pierwsza jest taka, że gaz będzie płynął do kuchenki przez sieć ziemną. Jest to najczęściej praktykowane rozwiązanie techniczne w kwestii dostarczania gazu. Druga możliwość polega na pobieraniu gazu z butli gazowej. Wariant ten co prawda przynosi pewne oszczędności, lecz niesie też ze sobą ryzyko. W razie niewłaściwego transportowania, przechowywania lub użytkowania butli gazowej istnieje niebezpieczeństwo jej wybuchu, co może wiązać się nie tylko ze zniszczeniami w infrastrukturze budowlanej, ale także z bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia domowników.

 

Inne elementy

Co jest jeszcze ważne przy zakupie kuchenki gazowej? Na przykład sprawność i wydajność dysz. W razie niesprawności dysz grozi nam śmiertelne niebezpieczeństwo. Dysze powinny być co jakiś czas czyszczone i wymieniane. Należy pamiętać, że inne dysze są potrzebne do gazu ziemnego, a inne do butli gazowej. Kuchenkę gazową powinno się stawiać co najmniej 50 centymetrów od okna, aby nie była narażona na nagły powiew wiatru.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję