Dlaczego warto uprawiać sport?

Opublikowano: 15-07-2021

Wróć do spisu artykułów


Pozytywny wpływ aktywności fizycznej na zdrowie jest znany już od wieków. Nie bez powodu mówi się, że ruch to zdrowie. Nie zastąpi go nawet najzdrowsza dieta. Wysiłek fizyczny jest niezbędny do pobudzenia krążenia krwi i usprawnienia przepływu limfy. Przeciwdziała zastojom krwi i ułatwia pozbywanie się toksyn z organizmu. Niestety coraz więcej osób prowadzi siedzący tryb życia, co odbija się niekorzystnie na ich samopoczuciu i zdrowiu i przyczynia się do obniżenia jakości życia.

 

Jak aktywność fizyczna wpływa na organizm?

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na organizm, poprawia jego funkcjonowanie praktycznie na wszystkich płaszczyznach. Ruch jest jedną z podstawowych potrzeb fizjologicznych każdego człowieka. Nie musi to być jednak uprawianie sportu na poziomie wyczynowym (mordercze treningi, rygorystyczna dieta, spędzanie wielu godzin na siłowni czy przebieganie wielu kilometrów każdego dnia), wystarczą zajęcia o charakterze rekreacyjnym, np. spotkania z kolegami na boisku lub hali sportowej. Istotne jest przede wszystkim to, aby aktywność fizyczna była regularna. Nawet półgodzinny spacer każdego dnia wpłynie korzystnie na zdrowie, dotleni organizm i poprawi samopoczucie. Zamiast stosować restrykcyjne diety i głodówki, warto zacząć więcej się ruszać. Podejmowanie aktywności o charakterze sportowym sprzyja zachowaniu szczupłej sylwetki, pozbyciu się niechcianej tkanki tłuszczowej i zrzuceniu nadprogramowych kilogramów. Można liczyć na przyspieszenie metabolizmu, polepszenie funkcji trawiennych i perystaltyki jelit. W ten sposób wspieramy czynność żołądka, nerek, jelit i wątroby. Uprawianie sportu przeciwdziała również problemom jelitowym i zaparciom.

 

Jakie korzyści dla zdrowia przynosi uprawianie sportu?

Warto zaznaczyć, że aktywność fizyczna wzmaga produkcję endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia, dzięki czemu można liczyć na zastrzyk pozytywnej energii. Uprawianie sportu zapobiega rozwojowi chorób układu krążenia, w tym miażdżycy czy nadciśnienia. Spada poziom ciśnienia krwi i cholesterolu i polepsza się ukrwienie mięśnia sercowego. Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko rozwoju osteoporozy. Uprawiając sport, można liczyć na wzmocnienie układu kostnego i mięśniowego i poprawienie wydolności fizycznej. Ruch ma korzystny wpływ również na gospodarkę hormonalną, poprawia tolerancję glukozy, zapobiega rozwojowi insulinooporności i cukrzycy typu II. Kolejne plusy to redukcja stresu, lepsze dotlenienie mózgu i wzmożona koncentracja. Codzienna dawka ruchu oznacza łatwiejsze zasypianie i zdrowy, regenerujący sen, a poprawa koordynacji ruchowej wpływa na zwiększoną świadomość własnego ciała.

 

Dlaczego warto być aktywnym fizycznie?

Ruch ma pozytywny wpływ na układ oddechowy, sprzyja zwiększeniu pojemność płuc i przyczynia się do wzrostu ich wentylacji. Kolejna zaleta to wzrost masy kostnej i syntezy włókien kolagenowych. Kości i więzadła na skutek uprawiania sportu są lepiej ukrwione i dzięki temu sprawniejsze. Aktywność fizyczna działa odmładzająco. Spowolnienie procesu starzenia się jest na wyciągnięcie ręki. Nie trzeba nakładać na twarz drogich kremów ani przyjmować suplementów diety, wystarczy zacząć się ruszać. Regularne treningi nie tylko poprawiają jakość życia, ale też je wydłużają.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję